Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 28.10.2013, 11:59
Erion:n Avatar
Erion Erion ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.12.06
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 290
Perusasetus

th700 tietäjää?


Onko palstalla joku helsingissä tai lähellä asuva henkilö joka haluaisi vähän auttaa th700 diagnosoinnissa. Blazerissa on tämä kyseinen laatikko ja vähän tarttisi huolenpitoa tuo aski.

Koko auto on vähän vieras alue kun on ensimmäinen jenkki.
Tv vaijerin säätö voisi auttaa mutta en sitä edes löydä diesel koneesta. Netistä löytyy bensa versioon ohjeet mutta tähän en löytänyt.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 28.10.2013, 12:37
Gary Grand:n Avatar
Gary Grand Gary Grand ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.11.04
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 2.887
Perusasetus

TV-vaijerin säätö:
Painetan sitä puolikuun muotoista pelti"nappia" sen vaijerin kuoren päässä olevan muovihässäkän keskellä. Työnnetään/vedetään samalla vaijerin kuorta, niin että vaijeri kiristyy. so. kuori pitenee..
Sitten painetaan kaasu pohjaan ja pidetään siellä(voi kääntää kaasuvivusta, pumpun kupeessa) ja painetaan taas tuota peltinappia. Vaijerin kuori luiskahtaa silloin periaatteessa oikeaan säätöön. Koeajon perusteella voi sitten säädellä tuosta mihin suuntaan vain pari naksua kerrallaan( se säätö pitää sellaista rutisevaa, tai naksuvaa ääntä..) Itse säädän tuosta automaattisäädöstä kuorta yleensä pari naksua tiukemmalle.

Ja tuo TV-vaijeri ja säätöhässäkkä löytyy imusarjan alta/takaa, vasemman kannen takapään lähistöltä. Kun auton tuntee, niin voi onnistua ilmanputsarikopan paikallaan ollessakin säätö, mutta alkuun kannattaa ottaa putsarin koppa pois heti alkuunsa..

..Ja on sitten ihan oikeasti huonossa paikassa säätää.. Ainakin normaalin kaksikätisen ihmisen.
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 28.10.2013, 12:40
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

Vaijeri on siellä imusarjan alla, säätölukko näkyy imusarjan takapään luona. Säätöohje on sama ku bensakrematooriossa.

edit/ GG ehtikin ekana
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 30.10.2013, 10:34
Erion:n Avatar
Erion Erion ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.12.06
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 290
Perusasetus

Löysin säätövaijerin, kiitos hyvistä ohjeista. Mutta en saanut säädöllä toimimaan. tai no nyt maantiellä en saa isointa vaihdetta enää päälle. Pitää varmaan säädellä takaisin.

Eli pikku d toimii. Iso D toimii kaupungissakin mutta yli 50 nopeudessa tippuu ikäänkuin vapaalle. enkä saanut toimimaan enää tuossa työmatkalla kun kokeilin.

Säätö'ä ennen pikkuD toimi hyvin (omasta mielestäni) ja Iso d toimi kun laittoin yli 70 kympin nopeudessa päälle. Silloinkin tippuin vapaalle jos tippui alle 70. Ja alkoi luistaa/ vaihtoi vapaalle jos painoi kaasua reilummin maantie nopeudessa. Varovasti kun painoi niin meni ihan mukavasti.

En tajua, onko siellä jotain rikki vai ihan likaa tai säätöongelmaa...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Disco 3 Tietäjää? Mojoman Tekniikka & Jutustelu 20 25.10.2013 16:43
pienkone tietäjää? mikkoimp Tekniikka & Jutustelu 0 12.11.2012 00:55
Eber-tietäjää kippo86 Chit-Chat 13 18.12.2011 14:16
Range tietäjää? fomoko Tekniikka & Jutustelu 11 25.03.2009 08:49
GPS tietäjää Holle Chit-Chat 5 08.09.2008 12:02


Sivu luotu: 23:10 (GMT +2).