Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.04.2005, 17:27
Killman:n Avatar
Killman Killman ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.463
Perusasetus

Cherokee ilman laturia


Jamant, ja muillekkin.

Eka legi 1h 85 km. Satoi, pyyhkijöitä joutui käyttämään (säästellen) muu kulutus pois ei valoja tuuletinta tms., kun kone kävi jännite laski täydestä yön yli ladatusta akusta kulussa 11.75V:iin. Kone sammuksiin akussa 12.0V siis ihan OK. Latasin 15A laturilla pitäen latausjännitteen 14-15V:ssa n. 2h. lopussa latausvirta laski 14,5V napajännitteellä 2-4A:iin ja totesin että täysi on.
Toinen legi 1,5h 125km sade loppui, vain liikunnan tarvitsema sähkö. Loppumatka kaupungissa, lukuisia liikennevaloja, paljon jarruja ja kiihdytystä. Lopussa auton käydessä 11,65V ja 1/2h levänneenä 12,1V. Tosta jännitteen alenemasta joku fiksu laskee paljon pelkkään koneenkäymiseen menee virtaa (puola, ruisku, p-a pumppu, automaatti, professori, mittarit etc.) Näyttää siltä että täydellä akulla ilman valoja ja muita kuluttajia pääsee 150km/2h ainakin (ei takuuta!) Sitä en tiedä miksi lyhyemmällä legillä jännite laski enemmän (sade?), toisen legin jälkeinen mittaus ei tapahtunut heti ajon jälkeen, n. 1/2 tutia myöhemmin.

havaintoja:
-tuntuu vievän enemmän virtaa moottoritienopeuksilla yli 120kmh ja kiihdyttäesä, p-a pumppu, ruisku?
-referenssiksi: jarrutus (valot, ei ABS) pudotti napajännitettä enemmän kuin kiihdytys.
-jos puolan etc käynnin ohjauksen (excl. ruiskutus, p-a pumppu ja laatikko) kulutus on vakio niin virtataloudellisin nopeus n. 85-95km/h jos haluaa päästä mahdollisimman pitkälle.

Jos tää tulisi jollekkin tarpeeseen joskus.

Niin, ja tästä se alkoi:



Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Laturia ja isohkoa Rune Tekniikka & Jutustelu 2 29.11.2007 17:39
Defenderiin tehokkaampaa laturia pkarlstedt Tekniikka & Jutustelu 4 21.04.2007 22:27
Järeämpää laturia Defenderiin pkarlstedt Tekniikka & Jutustelu 1 15.03.2007 13:49
Isompaa laturia RJ Toyotaan! Tekniikka & Jutustelu 6 03.11.2006 23:46
Bj:n kaksi laturia,kuinka käy kiinnitys? Tekniikka & Jutustelu 3 25.11.2005 09:43


Sivu luotu: 09:29 (GMT +2).