![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Uusia Mangelseja??Mistä niitä voisi kysellä, kun ei tunnu runsaalla googlettamisellakaan löytyvän, saati uskomatonta mutta totta edes Mangelsin kotisivuilta ei löydy maahantuojien tietoja. Toki on mahdollista, että en ole osannut oikeita hakusanoja yhdistellä, mutta perushauilla ei ainakaan tietoa löydy. Eli kuka näitä maahantuo/jälleenmyy Suomessa? Motoral on vissiin ennen niitä tuonut, mutta ei ainakaan heidän kotisivullaan (www.vanne.fi) mainita edustettuina merkkeinä mangelsia.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Taitaa olla mangelsin teräsvanteiden valmistus loppunut viime vuonna, Vanhaa varastoa voi löytyä jostainpäin maailmaa/suomea.
Jos et löydä, niin joudut tyytymään korvaaviin tuotteisiin, esim Cragar, Dotz, Barzetta, yms. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Joo, täytyy sitten vaan yrittää kysellä eri puljuilta. Millähän noita on ollut myynnissä, jotta voisi rippeiden perään kysellä?
Nuo Modularit passaa omaan silmään sen verran hyvin, niin siksi ensisijaisesti mangelsit. Näyttäsi US-Partsin valikoimista olevista Cragareistakin löytyvän mieleisen näköisiä pyöreäreikäisiä vanteita, mutta leveys/et-sopivaa paria ei löydy. 15x10" on vissiin jo turhan leveä 31x10,5-15" renkaille? Viimeksi muokannut Hek0 : 12.01.2011 16:11 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Raahen Rengas & Laite,sieltä syksyllä viimeks ostin 10x15 Teräs Mangelssit.Palstallakin mainoostellut nicillä RR&L.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Tuoltapa niitä taitaa vielä löytyäkkin vähän kaikenlaisia, myös todella vanhoja yksittäisiä malleja kannattaa kysellä.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Onko Bullface-vannemerkistä käyttökokemuksia, ovatko hyviä siinä missä muutkin?
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Miksi?
MMmmiksi ihmeessä mangels?? Onko mikää paskempi kuin mangels? Mangels on ainaki paska vanne,gragar taitaa olla sama paska eri nimellä,ittellä ollu kaikkia edellämainittuja ja paskaa ovat. Se toki on suhteellista mut jos vertaa nyt vaikka Lipposen TML valsseihin jotka ei oo kultaa mut paljon parempia ku edm. Tai vertaa vaikka rektaali aukkoon ni seki on suht pyöree,toisin ku mankels. Ja pidemmän päälle vähemmän ruosteinen.
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Niinkuin kirjoitin jo aiempaan viestiin, niin johtuen mieltymyksestä ko.vanteiden ulkonäköön. Käyttökokemuksia minulla ei ole yksistäkään. Cragarista ja Mangelsista sen verran tiedän jotta Cragar on alkujaan jenkkiläinen firma, ja Mangels taas tietääkseni Brasiliasta. Molemmilla 50-vuotta vanteiden valmistusta takana. Ja tuo Bullface on mulle ihan mysteeri.
Se mistä vanteiden raaka-aine tulee, mitä se tarkalleen on ja missä vanteet kootaan voi tietysti tänäpäivänä olla mitä vaan, mutta ainakin Cragarilla on jenkkiautopuolella ihan ok valmistajan maine. Mangels nyt tietty on mangels, en sitä kiistäkkään... ![]() Mun käytössä ne luultavasti menisi ihan yhtä hyvin kuin muutkin, kun renkaiksi tulee vain 31", ja "offailu" ei todellakaan ole sieltä raskaasta päästä. Ruosteethan saa aina maalattua piiloon, mutta tietty jos niissä on jotain vakavia tyyppivikoja (runsaasti valmiiksi kieroja, materiaali heikkouksia tms.) niin nämä seikat toki kiinnostavat. Rektaalista niin sitten tiedä, ole ikään niin paljoa minussa herättänyt mielenkiintoa, mutta kukin tyylillään. ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on nurkassa g meseen Bullfacet,vahvat ne on,ihan eri kaliperia ku mangels rimpulat..toki ainakin meseen maksaa,toivottavasti muihin halvemmat..
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Muutamia uusia sarjoja uusia vanteilla... | KooPee | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 23.02.2010 14:22 |
Uusia polttoainetankkeja hj:hin? | El Borracho | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 10.11.2009 14:52 |
uusia fj:tä? | Jari | Linkit | 7 | 31.01.2006 16:00 |
M:35" ,37" , MT/R uusia, | Niilo | O/M/V Muut | 43 | 19.04.2005 12:55 |