Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 03.08.2016, 09:24
Marso Marso ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.07.12
Sijainti: Suomi
Viestit: 195
Perusasetus

Uudet "urheilulliset" istuimet offiautoon; mistä, millaiset, kokemuksia?


Moikka kaikille, itsellä alkaa tulemaan tarve uusille penkeille, kuskille ja apparille. Hakusessa on siis "urheilulliset" istuimet. Ajoa tulee pääosin kadulla, mutta myös offia.

Haluaisin kuulla porukan kokemuksia eri istuimista, mistä saa ja mihin hintaan?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.08.2016, 10:38
Erion:n Avatar
Erion Erion ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.12.06
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 290
Perusasetus

Itsellä oli yhdessä bj:ssä putkirunkoiset kuppi penkit. n. 100e kpl. Toimivat jokapäiväisessä ajossa sekä maastossa. Selkänojaa tietysti ei näissä pysty säätämään joten joko toimii itselle tai sitten ei.
Maastossa pidän itse että on reilusti sivutukea, niin voi keskittyä ajamiseen eikä kyydissä pysymiseen.
Nykyisessä bertassa on joku perus universaali sporttipenkki mistä pystyy selkänojaa säätämään. Varmaan biltema tai motonet. Aika kapea on , mutta itselle sopii ja verhoilukin on kestänyt. Selkänojan "korvat" on itselleni vähän turhan kapealla. Sivutuki ihan hyvä.

Jotain halppis penkkejä kun ollut itsellä niin verhoilut mennee nopeasti rikki tai venyy muodottamaksi. Ja Eräs halppis kuppipenkin runko oli ihan letku, taisi olla x-racer.. Pultattiin paikalleen niin "jäykistyi" mutta silti kun hartioita painoi vuorotellen niin sai penkin selkänojaa kierrettyä ees taas. Ei herättänyt luottamusta
Recarohan on paras peruspenkki mitä itse olen katuautoissa käyttänyt. Kalliimpia vain. Mullakin yksi ylimääräinen =)

ja halvat yleismalliset kiskot ei aina kestä maasturissa 90kg kuskiakaan. taittuu mutkalle ja ne kuulat löytyy lattialta. Mut nekin kestää jos vähän hitsaa vahvistusta.

Eli halvoillakin pärjää, mut kyl ne sparcot yms vähän parempia on =) Ja itse tosiaan panostaisin maasturin penkeissä sivuttaistukeen. Oma mielipiteeni.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.08.2016, 11:38
LaaLaa:n Avatar
LaaLaa LaaLaa ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 6.245
Perusasetus

Kuppipenkit kuuluu kilpureihin, ovat erittäin epämukavat korkeassa maasturissa jos/kun joutuu hyppäämään edestakaisin autoon ja ulos, esim safareilla, vinssatessa, arkikäytössä kauppareissut jne.

Hyvät sporttipenkit löytyy purkuautoista, itselläni on Suzukeissa mm. S2 Quattron, Omega 3000, Supran penkkejä ja kaikki todella hyviä istua ja tukevia. Halvimmat tarvikepenkit on tosiaan aika rimpuloita.
__________________
~~~~~~~~~~~~~~
www.suzuki4x4club.fi
~~~~~~~~~~~~~~
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.08.2016, 12:42
-Captain-:n Avatar
-Captain- -Captain- ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 20.10.06
Sijainti: Imatra, Finland.
Viestit: 1.191
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja LaaLaa Näytä viesti
Hyvät sporttipenkit löytyy purkuautoista, itselläni on Suzukeissa mm. S2 Quattron, Omega 3000, Supran penkkejä ja kaikki todella hyviä istua ja tukevia. Halvimmat tarvikepenkit on tosiaan aika rimpuloita.
Laitetaas lisää... Itsellä 4runnerin penkit, löytyy myös sivutukien säätö. Ja 405Mi16 malleissa oli myös hyvät penkit hyvillä säädöillä.. Nää siis omiin kokemuksiin perustuvia.
__________________
Chevrolet Avalanche 8.1 Vortec 4x4
Audi A6 C7 3.0TDI QUATTRO
SUZUKI KING QUAD 4x4 750 -09 varustettuna LITEFOOT telasarjalla
-Dodge Ramcharger (offi-projekti)
-Nissan Patrol SOA vm-88
-Scania 92RML vm-87 EX-Autokoulu "MC DONALDS"
+liuta muita harraste ajoneuvoja

WUOKSI OFFROAD
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.08.2016, 17:46
Marso Marso ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.07.12
Sijainti: Suomi
Viestit: 195
Perusasetus

Kiitos vinkeistä, kuppeja on tullut joitakin kokeiltua ja niitä en olekaan juuri käytännön syistä harkinnut. Ja koska köyhä olen ja silti arvostan elämää, niin jätän suosiolla ne halvimmat ja heppoisimmat ulos laskuista. Kerran perään ajossa ollut ajettavana osapuolena ja vaikka nopeus ajajalla oli tuskin edes 30 km/h niin oman volkkarin vakio penkki vääntyi mutkalle...

Mutta aiheeseen takas, mites nuo esim 4runnerin penkeissä niin käyvätkö suoraan LJ:n kiskoihin?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 03.08.2016, 19:10
HV HV ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 04.02.07
Sijainti: ikaalinen, .
Viestit: 1.950
Perusasetus

No runnerin penkit on kyllä aivan perseestä.

Kyllä noi halvat fk sporttipenkit asiansa ajaa ihan täysin.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kokemuksia "Roll Cover"?lavakatteista? Sarana Tekniikka & Jutustelu 1 27.10.2012 18:08
Myyty GR Partollin napalukot ja navat ""UUDET"" oska80 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 07.01.2012 13:29
Mistä 16" x 10"/12" teräsvanteita? 8x6,5" jaolla. veijon-esso Tekniikka & Jutustelu 12 14.03.2009 16:48
Myyty Jeep TML vateet 15".lev10" -44et, jako 5x4,5" UUDET Kimpsu O/M/V Renkaat ja vanteet 0 23.09.2008 11:18
Millaiset ANA TPP 57 pykälän mukaiset istuimet? Leksa_ Tekniikka & Jutustelu 9 15.01.2007 18:12


Sivu luotu: 17:10 (GMT +2).