![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() nicasil/alusil sylinterin pinnoitteetOnko noissa nykyautoissa jo enempi noita pinnoitteita vai toisinpäin- jää enempikin pois käytöstä tuo malli? Kuvitella voisi että lisääntyy koska alumiini lohkot autoissa lisääntyy ja niissä lienee joku pinnoite pytyissä. Vanhemmissakin autoissa on joissain noita käytetty- millasia km lukemia mahtaneet kestää. Kun tavallinenkin sylinteri kuluu niin miten käy noiden kanssa, kuluuko enempi mäntäpuoli? Pienemmissä moottoreissa tavallinenkin pinnoitus mutta onko oikeasti kokemuksia autoista- siten että on ite avannut ko koneen ja joutunut tekemään sille jotain ? Itte tuossa ajatellut ostaa jonkin isokoneisen v12 tai v8 mallisen vanhan luksusauton siis, ja niissähän on noita pinnoitteita käytetty koneissa- jos ajettu 2-3 sataa tkm niin mitenhän lie ohuen pinnoitteen laita pytyissä, kun ajatellaan että valmistus ajankohta on 80/90 lukujen vaihteesta, onkohan nykymenetelmät muuttuneet tuon valmistuksen osalta erilaisiksi? Ja onko tuota pinnoitehommaa käytössä diesel autoissa nykyään? Suomessa ei taida olla kovin montaa paikkaa missä korjaillaan kovakromi tms näitä pinnoitettuja pyttyjä. Niin ja ei nyt suoranaisesti offiin liity aihe jollei joku halua laittaa v12 pataa maasturiin sitten ![]()
Viimeksi muokannut tonnisata : 29.10.2011 11:36 |
#2
|
|||
|
|||
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Tuollaista löyty 300tkm ajetun -95 600 V12 ässämersun koneesta viime talvena kun aloin tutkia ihmeellistä naputusta. Tosin nuo vauriot on tainneet tulla rajusta lämpenemisestä. Sylinterilohko tuossa on Alusil:ä eli sylinterit on porattu suoraan alumiiniin ja pinnoite tehty tietyillä hiontatahnoilla hiomalla. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Yhden bemarin alulohkoisen kuutoskoneen olen purkanut, siinä ei ainakaan ollut mitään vaurioita männissä/sylintereissä vaikka on tuo nicasil pinnoite. Kaverilla oli 740i bemari ja oli kyllä huippumukava auto.
Olis bensa järkihinnoissa niin nuo vanhat isot autot tarjoais huippu kyytiä halvalla verrattuna nyky pikku kippoihin. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ompas karun-näköistä. Kuitenkaan noissa kuvissa ei huomaa rappua putkien yläpäässä, ei taida voida tullakkaan siis kun pinnoite oisi jo kovasti entinen ja putken alumiini ois silloin jo kulumassa- eli ei taida niin mennä nuo koneet piloille. Sitävastoin tuontyyppisen koneen "loppu" mahtaa tulla juurikin pytyn naarmuista ja pinnoitteen rikkoutumisesta joko lämmön tai voitelun puutteesta ehkä?
Aikasemmin on ollut ongelmia jos bensa on ollut kovin rikkipitoista, jo oikein lyhyellä ajolla ja jollei kone ole kunnolla ehtinyt lämmetä- on nicasil pinnat syöpyneet. Mitenhän nyky e95 kelpaa tuli vaan mieleen. Rikkiä ei varmaan uusissa polttoaineissa ole paljolti mutta saattaa ajankanssa vasta oikeasti selvitä miten vaikuttaa noihin eri pinnoitteisiin. |
#5
|
|||
|
|||
![]() Hyviä ovat.
Hyvin vähän on tietoa pinnoitteiden käytöstä. On semmosia jotka lähtee porauksessa pois ja sit pinnotetaan uudelleen. Sit on semmosia joita ei voi porata,ei pysty terä. On rauta putkeen tehtyä piinoitetta ja alumiinin päälle tehtyä. Japsit esim. Nissan käytti jotain pinnoitetta joka oli hyvä,putket oli kuin uudet vaikka 400tkm ajettu. Eipä Tojotan putketkaan kulu juuri miksikään,kuulemma on nitrattu. Japsi moottori pyörissä on ollu eri pinnoitteita 80 luvulta asti ja KTM motskariin tuli nicasil niminen pinnoite vissiin -87 tai -88. Kotarin pinnoite kuori jos vähänkään leikkas kiinni. Mut yhteinen piirre crossi pyörän ja auton sylinteri putkissa on se et ei kulu juuri koskaan,mäntä on se joka kuluu. Sit jos porsii ni putkethan on entiset, mut ei oo mikään temppu putkittaa tai pinnoittaa uudestaan. Jos joutuu porsineen koneen remppaamaan ni se putkitus tai pinnotus ei lisää kustannuksia kovin suuresti ja sithän on hyvä. Eli taitaa kalleinta olla moniventtiilisissä kannen korjaus+nokat ja laakerit ja kellarin roippeet päälle. Ylipäätään jos ei oo tarvike osaa saatavana ni vanhan auton koneen remppaaminen tulee todella kalliikksi eli kone vikaista ässä mersua en ihan heti ostaisi,mieti mitä ne osat maksaa tähtitiskillä! 12 pyttyä!!
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään SJ413 sylinterin kansi, UUSI | ari | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 11 | 02.12.2008 11:17 |
hydraulinen ohjaus, sylinterin koko?? | lepoantti | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 26.10.2008 10:36 |
sylinterin varren paksuus? | Jii-Jii | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 29.05.2007 20:33 |
M: 2L-T sylinterin kansi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 14.04.2007 10:24 | |
Sylinterin kansia Läjään ja pajeroon | TML | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 10.03.2007 16:55 |