![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Vinssi hirven vedon apuna jahtihommissa?Vinssille ei ole erityisemmin tarvetta, kun offaaminen on rajattua ja varovaista. Liittyen lähinnä metsästyksen aputoimintoihin. Kuitenkin vinssille voisi satunnaisesti olla tarvettakin, mutta mutta… Jos kelan autoon pulttaa, niin sillä mieluusti vetäisi joskus hirviäkin pois metsästä. Silloin narua tulisi olla mielellään noin 100m joka olisi jo riittävä normiolosuhteissa. Pidempiin vetoihin yleensä haetaan mönkijä avuksi. Esim. kanavat, suot ja joen yli vedoissa vinssi olisi kätevämpi kuin miehet tai mönkijä. Voiko vinssinarun vaihtaa kätevästi, jos on tarvetta autoa hinata.? Paljonko narua voisi saada kelalle mahtumaan. Ja kestääkö vinssit kelata noin pitkiä vetoja. Hirvi painaa noin 10% auton painosta.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mahtuu ja onnistuu mutta ei ole halpaa, esim Warn 8274 rummulle mahtuu yli 100m 4mm köyttä ja varmasti kestää vetää lämpenemättä muutamankin perättäisen satasen vedon.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
kyllhän hirventapossa pärjää normi 30-40m vaijerillakin hyvin, jatkoksi vaan muutama esim. 30m köysi tms. ja jos vetomatka jää oikeesti vinssivaijerin ulkopuolelle niin jatkoja kehiin, sit kun on vaijeri kelattu sisään niin narua välistä pois ja vaijeri ulos uudelleen ja uusi veto.
itse olen maasturia käyttänyt hirvijahdissa niin ajan yleensä kaadolle suoraan ja siitä pulkka perään, ehkä kerran on vinssillä vedetty 10-15m matka. kyllähän hirvijahdissa offaus on lähes mielenkiintoisinta toimintaa, toivoo aina kaatoja sellaisiin paikkoihin että pääsee ajamaan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> ja vanhat miehet on hämillään minne autolla voi ajaa, heillehän rattori on ainoa väline jolla voi hirven hakea metsästä. siinä maailmankuva järkkyy jopa vuosien ajaksi.... |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kyllähän jopa Terrano II saa paapat ihmettelemään, mutta 31" renkailla ja noilla meidän maastoilla ei kaadolle asti pääse. Tosin ei meillä pääse traktorillakaan, Suikalla tai Nivalla. Liian peitteistä tai pehmeää.
Tämä vinssiasia kiinnostaa ja tutkin näiden köysien hintoja. Melko kallista. Venepuolelta voisi löytyä sopivia ja vähäisellä venymällä olevia köysiä tähän tarkoitukseen. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Capstan vinssi eli sellainen pysty "pollari", läpivedettävä vinssi. Köysi vois olla vaikka kuinka pitkä, paksuus noin 15-25mm.
Ei vain taida moneltakaan sellaista löytyä, vieläpä toimivana. Ja taitaa olla myös hidas, kun on kampuran päästä voimanotto. Toyotan mekaanisella varmaan tuollainen ohkainen naru olis kätevä. Paljonko lie menis kelalle? _ _ _ _ _ _ _ #RR V8 -76# #LR S1 -55# #LJ 70 -90# |
#6
|
|||
|
|||
![]()
http://static.petrisimolin.com/galle...asta%20007.jpg
Tällä kiskottiin hirviä reilun 200 metrin päästä.. ___________________________ RR 3.5 EFi V8 -89 Toyota Land Cruiser -81 -Offroad Kainuu- Edited by - Tikru75 on 01/12/2007 21:07:16 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
joskus vuosia sitten muistelen että keltaisessa börjessä oli muuan hoojii myynnissä, sitä nimeomaan kaupattiin hirvijahtiin. olisko ollut kelalle puolattuna noin 120m 4-5mm vaijeria, eihän tuollaisella autoa pahasta paikasta vedä muuta hirvet varmasti siirtyy hyvin.
mutta noista köysistä vielä, eihän tuollaiset jatkoapuköydet tartte mitään hifiä olla. ei siinä pienet eikä suuremmatkaan venymiset mitään haittaa kunhan köysi vaan kestää. normaalia rautakaupan muoviskeidaa 100m riittävän paksuna ajaa varmasti asiansa. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
moro,sellanen pyhäyksinkertasuus tuli mieleen,et tee samanlain systeemi,ku isommissa kalaveneissä käytetään. eli n.200mm pitkä ja n.100mm paksu nailontanko sorvataan keskeltä n.30mm "tiimalasiksi" ja sit reikä keskelle tulevan akselin mukaan. voi pyörittää millä tahansa mikä pyörii hiljaa ja vääntää,vinssi,nestemoottori,vaihde,ym.. käy mikätahansa naru,pyöräyttää vaan pari kierrosta narua puolalle,veto päälle,tiukkaa narun toisesta päästä vetämällä ja lappaa puolalta tulevan pois samalla pitäen sen tiukalla..narua voi näin olla vaikka 9km.. laite on varmasti maailman yksinkertasin ja toimiva. näyttäs yks tollanen olevankin tossa tallissa. periaatteessa tollehan voi ottaa vedon vaik matovaihteen kautta hihnalla kampuran päästä,jos sattuu sellasia tallinlattialla pyörimään..
-Schillinger- |
#9
|
|||
|
|||
![]() Kannettava vintturi
On olemassa kannettavia polttomoottorivinttureita jossa köysi kulkee läpi ja joita voi kiinnittää puuhun ja vettä pitkiä matkoja jos köyttä on tarpeeksi. Esim. Several Oy tuo maahan Portable Winch nimistä laitetta jossa Hondan 4-tahti mottori. Paino tais olla 16 kg.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Hirven kuljetusta metsästä | Jari | Chit-Chat | 23 | 08.10.2006 21:38 |
O: Defenderiin vinssi puskuri ja/tai vinssi | Td5 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 19.01.2006 17:12 |
Vinssi suzukiin!!?? Nyt vinssi kiinni ja kuvia. | Zamppa | Tekniikka & Jutustelu | 30 | 16.12.2005 23:14 |
O: vinssi | murikka | O/M/V Muut | 1 | 22.10.2005 12:31 |
Wranglerin 4 vedon kytkentä | EPO | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 21.01.2005 15:09 |