![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Uazin jäähdytinUakkeri päätti sopivasti jouluaattona huomauttaa että siinähän on syylärissä reikä, tai jotain sen tapaista. Pienen ajomatkan jälkeen löi ensin vähän höyryä tai jotain sinnepäin konehuoneesta, no sinäänsä ei vaikuttanut pahalta, koska lämmöt ja öljynpaine ja kaikki oli kohdallaan. No sitten kotipihalla kun tuli tarkistettua että mikäs siihen tuli niin huomasin että syylärin alareunasta tiputtaa nestettä <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle> Muutenkin konehuoneessa oli jäähdytin nestettä ympäriinsä. Kuitenkin syylärissa oli ihan reilusti nestettä vielä jäljellä, että kauhean paljon sitä ei ollut päässyt vielä valumaan. Kun kone viileni niin vuoto lakkasi, siis luultavasti ei niin paha halkeama (tai mikä lie). Mutta itse kysymykseen, voiko jäähdyttäjälle tehdä mitään itse? Vai onko parempi viedä johonkin jäähdytin korjaamoon? Vai olisiko jollain myynnissä ehjä uazin (315126) jäähdytin halvempaan hintaan kun mitä maksaisi viedä vanha jäähdytin korjattavaksi? Toivottavasti muitten autot eivät päätä antaa samankaltaisia joululahjoja. Mutta kuitenkin hyvää joulua ![]() UAZ-315126 "Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eiköhän tuon saa tinattua ihan kotikonstein.
Juotin jossa reilusti tehoa(300w?) juoksutetta ja tinaa. Puhdista vuotokohdan ympäristö laita juoksutetta, lämpöä ja tinaa. Avot toimii länsiautoihinkin. Voi myös käyttää nestekaasuliekkiä. Jouluja. Mikään ei oo niin viisas kun ......benz insinööri. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jos et jaksa tinailla, niin mulla pitäis olla yksi ehjä jäähdytin.
Soita jos on tarvetta. 0400-808949 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kiitos vinkeistä
![]() UAZ-315126 "Ulyanovsky Avtomobilny Zavod" |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Mullakin voisi olla tietääkseni ehyt syyläri ylimääräisenä. Se kun ei taida enää mahtua maskin ja petterin myllyn väliin. Joudun varmaankin haeskelemaan siihen toisenmallisen.
Ei kellään öljynlauhdutinta olis myyrä? Halavalla, tiätty... Don´t forget to boogie! |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Uutta syyläriä toimitetaan suoraan alkuperä maasta...hintana kova kerroin..30% ostohinnan päälle + tk...
0500-333 232 Rocket nyybi...p.s huomenna venäjälle... Note! This message was posted anonymously! |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Multa jää kans yks ylimääräinen kohta puolin...
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Kiitos tarjouksista, mutta uusi jäähdytin löytyi jo
![]() Kiitokset JPK:lle jäähdyttimestä. UAZ-315126 "Ulyanovsky Avtomobilny Zavod" |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: G:n jäähdytin | AtteL | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 07.04.2008 12:58 |
M: Jäähdytin 310 mm x 590 mm | Ahosensetä | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 31.10.2007 06:35 |
Uazin korotus. Uazin osia Tallinnasta...... | samisami2 | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 10.10.2005 19:42 |
M: bj:n jäähdytin, ym... | bj45lava | O/M/V Muut | 0 | 09.09.2004 19:36 |
O: jäähdytin hj 60 | mikkot | O/M/V Muut | 0 | 10.08.2004 14:26 |