Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.12.2004, 16:32
Kupla:n Avatar
Kupla Kupla ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 04.12.03
Sijainti: Pelkosenniemi, Finland.
Viestit: 577
Perusasetus

Paikkamaalaus


Tuli tossa anopin autosta korjailtua hieman lommoja, ku anoppi kokeili Nissanin kestävyyttä Rangen kans ja senhän ties miten siinä kävi<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

No sain lommot oijottua ja pakkeloitua ja maalattuakin, mutta mites tuota vanhan ja uuden maalin rajaa sais hieman huomaamattomammaksi. Pikkunen pykämä jäi vanhan ja uuden väliin, vaikka yritin kuoria vanhaa maalia ennen maalausta rajasta pois...



__________________

<img src=/smiley/rasp.gif border=0 align=middle>

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.12.2004, 16:56
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

Voi olla että US Car Clubin sivuilla on asiantuntevampaa porukkaa mitä maalaamiseen tulee. Pitää vaan sanoa että maalaa esim. vm. -32 Fordia ja tarvitsee nyt vähän apua hankalan rajauksen kanssa.

Enhän minä mitään maalaamisesta tiedä, mutta mitä olen kuullut muiden puhuvan, niin rajaukset kannattaa tehdä aina johonkin valmiiseen rajaan, eli esim. ovilistan alle, peltipokkaukseen tms., koska sitä uutta maalia ei ikinä saa juuri samanlaiseksi kuin vanhaa, etenkään jos kyse on metallihilemaalista. Vaikka tilaisi koodilla oikeanlaista maalia, on vanha maali kuitenkin jo ehtinyt pinttyä ja haalistua ja kellastua jne. vaikka sitä ei silmällä erityisemmin huomaisikaan. Metallihileen kanssa on vielä vaikutusta suihkutusetäisyydellä, -kulmalla ja kuun asennolla siihen miten ne hileet lopulta asettuvat ja kuinka tumma tai vaalea pinnasta tulee.

Tietysti sitä rajaa voi häivyttää sillä tavalla että laittaa sen maskeerausteipin kauemmas siitä kohdasta joka oikeasti maalia tarvitsee, ja suihkuttelee sitten yhä ohuemmin ja ohuemmin teippiä lähestyessä niin ettei se maskeerausteippi varsinaisesti toimi rajana, vaan ihan suojana maalisumulta. Lakka sitten päälle. Kaikenlaisia kevyesti hiovia ja väriainepitoisia vahoja on myös olemassa joilla saa vähäsen tasoiteltua rajoja ja muita röysteitä.

Sitten tietysti ne osat mitkä saa irti, kannattaa maalata kokonaisina kerralla.

Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.12.2004, 18:00
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Niin.. Pakkoko siihen Rangen keulaan oli ajaa.. Jos ei työn jälki kelpaa, niin tarjoa hiomapaperia sekä kitti- ja kilikalimaalipurkkia hopeatarjottimella ja käske tehdä parempi.

Niin minä tein, kun emo peruutti Corollallaan päin autotallin ovea. Rollan perseestä ei tullut korjauksenkaan jälkeen kovin kummoinen, mutta enempi rassaa, kun vieläkin tallin ovesta on sarana rempallaan.

Akka ratissa, auto ilman kuljettajaa...

Kiitos ja Anteeksi.


Eespäin ja vinssillä loput..
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.12.2004, 18:35
freddie freddie ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 26.02.04
Sijainti: Kauhava, Finland.
Viestit: 465
Perusasetus

Hiova vaha teköö ihimeitä vanhalle ja uurelle maalipinnalle... Este ku maalaa tualla JF:n metodilla ja sitte muutaman viikon antaa este uuren pinnan kuivaa ja kovettua ja jos viälä on häirittevää eroa sävyys nii vähä hiovaa vahaa pintaha ja rättilaikka laulamaha.

Oikeen törkiää pykälää maalien välis voi koittaa varovasti 1200 karkeurella vesihioa, palio vettä ja hellää hiärtämistä nottei kauhiaa hinkkaamista nii ei palio pitääsi kirkkauren kärsiä.

--
Patrol 3.3 4x4
Honda XL600 2x1
Pajero V6 3000 (emännän kauppakassi)
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 20.12.2004, 19:10
Päksi:n Avatar
Päksi Päksi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 25.09.03
Sijainti: Etelä-Savossa, Suomi-Finland.
Viestit: 491
Perusasetus

Jättää maalarinteipin raolleen. Eli toiselta reunaltaan vaan kiinni. Maalatessa siihen tulee semmonen, tavallaan niiku ilmapussi ja ei jää selvää rajaa maalaukseen. En oo ite kokeillu mut kuulemma pitäs toimia.

- Miehän sanoin! -
- Oppinut oluen juo, oppimaton oksentaa! -
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 20.12.2004, 21:12
Mutamies:n Avatar
Mutamies Mutamies ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 15.07.04
Sijainti: Suur-Salo, Finland.
Viestit: 1.053
Perusasetus

Kun lommo on oikastu ja kitattu, vesihiotaan. Suoritetaan korjaus maalaus ilman rajausta. Ennetaan hetki olla sitten tinneriä hienolla sumulla hennosti päälle. Lopuksi puleeraus reilulta alueelta. Tulee hyvä. (tosin ei auta enää ilman uusinta maalausta)

ISO mutalammikko!!!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 07:30 (GMT +2).