![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Saako alle 33/12,5R15 suoraan?No selasinpa näitä rengasjuttuja lauantaiehtoon juubassa muttei viälä selvinnyt voiko HJ60:seen leimata suoraan alle otsikon renkaat ilman mitään muita muutostöitä (kaikkialla isänmaassa)? Vai mitä temppuja esim. offivarusteen pojat tekee tuolla 100:lla ekulla muutosleiman eteen. Nyt alla 31/10,5-15 (otteessakin). Ja mielipiteenä kaivattaisiin onko BF:n Mud Terrainit käypäset talvikäyttöön? Laajentakaapa tyhmemmän tajuntaa ennenkuin keppana vie voiton... Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mudeilla ajaa talvella siinä missä muillakin m/s gummeilla - ei ne oikeille talvirenkaille vertoja kuitenkaan vedä
-pee- ei se satu... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mä olen nyt lipsutellut noilla mutiaisilla tässä ensimmäiset liukkaat. Ennakoimalla pärjää, mutta kyllä silti suosittelen oikeita talvigummeja.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Vertailurenkaana kun käyttää 7.50-16 nii saa 33 leimalle
papereita löytyy faq osiosta "Oikastaan tästä, kyllä tuonne puronvarteen pääsee" Mehän ei onkimaan kävelyllä mennä! |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Itellä on 33x9,5x15 Mud Terrainit alla ja perkeletto, että on paikka paikoin aikasta luikasta. Kyllä noilla vielä lumella pärjää, mutta jää kun on alla, niin herrran haltuun.
Kyllä ite ajattelin noilla pärjätä talven yli. Viime talvi meni ainakin ihan ok. Täytyy vaan tuupata koko talvi läpeensä neliveto kytkettynä. Ja aloittaa jarrutukset aikasta aikasin. Jos joku tekee äkkijarrutuksen edessä, niin... ... sitä vartenhan ne vakuutukset on. Ja joo kyllä lapsetti eilen, haettiin nelari liippiä kohdalle ja melkein vastaan tulevan poliisiauton kylkeen. Oli tilanne hallussa *ranteet jäykkinä* ![]() Muista : "Sinä ET ole supermies" |
#7
|
||||
|
||||
![]()
nyt kun tuata kokemusta on jo 24h 33 mutikoista mallia bridgestone dueler niin kyllä ne talvipidossa ainakin slickseiksi ajetut saveron AT:t voittaa.
mites toi mittarivirhe? kävin kokeilemas tieliikelaitoksen (vai mikä lie) mittauspistees mittarin mukaan 80 todellinen 87. niin että pitääkö sitä nopeusmittaria ronklata just ton takia että todellinen nopeus on suurempi, ku eihän toi ero nyt NIIN suuri oo -mitä hyötyä on maasturista jossei sitä koskaan käytä?- -86 HJ 61 |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Nuo Duelerit ovat tähän mennessä tuntuneet paljon paremmilta talviajossa, jopa liukkaissa urissa ja polanteilla, kuin BFG AT:t jotka viime talvena oli alla. Tämä siitäkin huolimatta että rysäytin eilen illalla kylki edellä puuhun... no, varaovi vaan paikalleen ja toisen auton vinssillä korin alareuna suoraksi ja eikun menoksi. Kiitokset avuista Porvoon suunnalle.
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Ei välttämättä. Ekaks tuumaavat konttorilla että ei ne oo siellä päinkään, menee melkein tuplaten yli sallitun. Sitten sun pitäis osata kertoa että HJ61:ssä on tyypitetty 10R15 Suomeenkin (tyyppikoodi kaks viimestä 11, muuten sama). Löytyy tyyppitietojen viimeiseltä sivulta: otteelle tulostuvia tietoja. Jos ei vieläkään auta, jos eivät usko että HJ61:ssä on vastaavat akselistot, pitäisi ottaa kätöseen Toyotan rengasdokumentti missä kerrotaan että myös HJ60:een on tyypitetty Euroopan markkinoille 10R15 rengas. Kyseistä dokumettia ei löydy FAQ/FYI osiosta... vielä. Pitäis mun skannata se. Sitten seuraava ongelma, vielä jää 2 mm:stä kiinni. Sitten käteen mm. http://www.petrisimolin.com/ThePalst...TOPIC_ID=11281 löytyvä sivu UN/ECE-säännöstä, sieltä kun verrataan talvipinnalla (M+S) olevia renkaita (niinkuin lähes kaikki maastorenkaat ovatkin), todetaan että eroksi jää 49 mm. Sitten jää enään nopeusmittarikysymys. Se ei saa näyttää todellista pienempiä lukemia. Joko mittarinvaijeri irti ennen 1.1.1984 käyttöönotetussa (ei pakollinen) tai sitten korjaat näyttämän esim. teippaamalla uuden asteikon tai laittamalla laatikon ja vaijerin väliin adapterin. Sitten pitäisi muutoskatsastuksen onnistua, missäpäin vaan Suomenmaata.
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Laitettu Jounille Toyotan Chassis & Body -manuaalista skannatut rengastaulukot. Ilmaantunee FAQ/FYI-listalle lähiaikoina.
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
/* Life Begins at 35" */ |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
O: 31x10,5R15 - 32x12,5R15 renk+vant. 4runneriin | O/M/V Renkaat ja vanteet | 8 | 04.03.2008 20:21 | |
O: 30X9.5R15 tai 31X10.5R15 | tikku | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 05.10.2006 14:20 |
V/O: 31/11.5R15 -> 33/12.5R15 vanteineen | TerZZa | O/M/V Renkaat ja vanteet | 5 | 28.05.2006 12:50 |
Varaosia suoraan Englannista | JUKE | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 30.04.2004 13:09 |
Käyköhän LJn vanteet suoraan KingCappiin ?? | Rassi | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 04.01.2004 21:07 |