![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Rungolliseen maasturiin toisen merkin koppa päälle ja kilpiin?Onkohan kellään tietoa onko Akelta saanut erikoislupia rungollisen maasturin kopan korvaamiseen toisen merkin/mallin kopalla? Jostain syystä minua tuntuvat kiehtovan hiukkasen normaalista poikkeavat projektit ja mielessä on pyörinyt Toyota Land-Cruiser HJ-61:n rungon päälle istuttaa jokin muu koppa. Kori olisi varmasti itsekantavaa sorttia, mutta eiköhän vähän rälläköimällä minkä vaan saane sovittaneeksi kunhan vaan saisi lupa-asiat kuntoon... Eräs korivaihtoehto joka mielessä on käynyt olisi farmari Sierra, jonka takaovet modaisi esim. liukuoviksi tai muuten tavaran kuljettamiseen paremmin soveltuviksi. Kulkineestahan tulisi huoltoauto joten takapenkit veks ja mahdollisimman paljon kätevää kuljetustilaa tavoitteena. Tämä on sitten todellakin vain pähkimistä mitä sitä tekisi kun muut projektit alkaa olla valmiita... Mutta kiinnostaisi hiukkasen tutkia vaihtoehtoja ja kuulla kommentteja näille kahjoille ideoille. ![]() Jotain erikoista pitäisi saada kehittäneeksi kunhan tämä valmistuu: -Kuvat -Projektipäiväkirja (alusta jos lueskelette, niin homma on hiukkasen elänyt ajan kuluessa)
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kuorkkiin onnistuu ilman lupia kun niissä ei ole vissiinkään mitään rajotuksia korin suhteen mut maasturiin voi olla vähä vaikeempi saada luvat..
__________________
mikäs siihen nyt tuli? No taasko se hajos |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tuttava pähki saman asian kanssa, ja kerrottiin että pitää olla kaikista elinten luovuttajista paperit.
Ehkä voi tulla ongelmia siinä kohden jos alkaa ulkonäkömuuttumaan totaalisesti ison hj:n koppa vaihtuu chopattuun minin koppaan, tämä vain omaa kieroa ajatus maailmaa, eikä perustu mihinkään faktaan.
__________________
Team Rajaka Kaikki maasturit loppuu kirjaimeen J Etenkin suzuki sJ |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ainakin Kingcapiin saa vaihtaa korin ilman mitään, Tosin pitää olla saman mallinen/Merkkinen ku vanhakin.. mut en sit tiiä et jos siihen vaik laittais jonkun corollan korin ja kiikuttas leimalle,, Vois inssil pyörii silmät päässä
![]() Kannattaa Soittaa AKEen ja kysyä niin ainakin pitäis saada virallista tietoa..
__________________
MudastaPois.Com Tai sit not Team Rotta-Racing Ry K-Nummi |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Eräs katsuri sanoi kopan vaihdosta näin:
Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Eikös sellainen olekkin kilvissä ainakin yksi. Eli Pajeron rungon/tekniikan päällä, vanhan Corollan kori. Tosin hyvin todennäköistä, ettei tuota ole tehty nyt ihan lähiaikoina, vaan varmaan vanhemman lainsäädännön aikaan.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Onhan noita, esim. Bazerin päällä -56 Chevy, ja -57 Dodge... En tiedä tarkemmin, muutaku nähny.
__________________
__________________ "Atheism: Not to do the shit that religious do to each other." http://www.eroakirkosta.fi "Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta, joutuu alentumaan niiden tasolle ja ne voittaa sut kokemuksella" |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ne mitä on kilvissä, ni on tehty silloin joskus. Mun mielestä ovat helvetin rumia laitoksia, esimerkiksi Wagoneerin rungolla oleva Camaro.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#9
|
||||
|
||||
![]()
jos oon oikein ymmärtänyt niin nykyään ei enää saa vaihtaa eri koria rungolle.
__________________
-77 Jeep cj7 (projekti) -69 chevy c20 pickup -78 opel kadett 1.9 talviauto Banaani päivässä pitää kädet lattiassa |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Lukekaa uusimmasta Spinneristä ko asiasta. Siinä eräs projekti poikkeusluvalla
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Joskus oli jeepin rungolla -65 farmari-letukan kori. Olisko ollu Bel Air.
Jonkun näköinen lauluauto. Näin sen yhdessä tapahtumassa, ja oli siitä veekasissakin juttua.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
dodge ram suomen kilpiin | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 16.07.2009 13:11 |
Koppa jonkun maasturin päälle. | 454SS | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 19.08.2007 09:46 |
Rungolliseen autoon korin vaihto ? | RST | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 21.11.2005 22:44 |
Oudon merkin/mallin tuonti? | A-P | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 04.09.2005 22:39 |
Merkin vaihto | wannabee | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 22.02.2005 13:55 |