Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.10.2008, 13:47
-MAKE-:n Avatar
-MAKE- -MAKE- ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 11.02.05
Sijainti: Kangasala, Finland.
Viestit: 3.789
Exclamation

Vaarallisia sähkölaitteita


Osuipa tossa silmään CTEK XS 7000 ja XS 3600 malleja koskeva myyntikielto Tukesin sivuilta. Juttu on jo vanha (16.7.2007) mutta kannattaa ottaa huomioon ja tarkkailla liitäntäjohdon kuntoa.

Lainaus:
Kaapeliin tulee halkeamia -35 asteen testissä ja johtimen säikeet tulevat kosketeltaviksi.
Ei välittömästi vaarallinen, mutta turvallisuustaso on erittäin alhainen.
Ei tietoa onnettomuuksista.
CTEK ONYX mallista seuraavaa

Lainaus:
Kun kaapelia kierretään halkaisijaltaan 26 mm tuurnalle -35 ±2 oC lämpötilassa, siihen tulee halkeamia. Myöskin eristys halkeilee testin yhteydessä niin, että johtimen säikeet tulevat kosketeltavaksi.
Lisäksi läheltä meitä liippaa aikas moni auton sisätilalämmitin. Taisi olla kaikissa vaivana kanssa toi liitosjohdon kestävyys. Katsokaa tukesin sivuilta listaa ei osannut leikata/liimata ymmärrettävästi.


Listaa pääsee selailemaan osoitteessa http://www2.tukes.fi/cgi-bin/myyntikiellot/main.cfm Jos vaikka löytyy muitakin omassa käytössä olevia tuotteita. Mulla oli vain nuo ekat ctekit.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.10.2008, 14:33
hiski hiski ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.10.06
Sijainti: Lahti, .
Viestit: 187
Perusasetus

Liittyiskö tähän sitten kun pari vuotta sitten ostin tuon 3600:n niin ihmettelin kun ohjeissa oli käyttö kielletty pakkasella. Tuntui sikäli vielä oudolta kun vehkeessä on se *-moodi joka on nimenomaan pakkasella/kylmässä lataukseen tarkoitettu.

Eli sillä valmistaja kiertää takuu- yms. valitukset jos piuha on pykinyt niin sanotaan vain että olet käyttänyt ohjeiden vastaisesti.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux kuskit vaarallisia LateX4 Linkit 1 14.02.2007 12:55
Vaarallisia ammatteja ? Tapsa_ja_Dumbo Chit-Chat 16 13.05.2005 06:41
Vaarallisia trendejä Kiinassa! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 16:07


Sivu luotu: 14:26 (GMT +2).