![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() HJ60 neliveto takkuaa?Huomasin kun auton oikea takarengas oli unohtunut pukin päälle tunkittamisen jälkeen ja ajattelin, että no ajan hiukka eteenpäin niin sehän tipahtaa. ONGELMA, ei tipahtanut ko rengas vain sutaisi ja kitkalukko ei ollu yhteistyössä löin nelivedon päälle ensin nopean sitten hitaan mutta EI auto ei lähtenyt pukin päältä vaihtelin hitaan ja nopean välillä, mutta ei sitten yhtäkkiä neliveto menikin päälle ja auto putosi pukin päältä. Eli miksi ei 4wd mennyt päälle heti. Korjaamolla ollessa korjaaja kysyi onko neliveto kunnossa kun kuuli jotain ääntä itse en ole kuullut mitään ja oletin nelivedon olevan kunnossa ja myyjäkin sanoi että kunnossa on hankalakin oli testata ostovaiheessa, eli onko se nyt rikki ja missä vika mahdollisesti voisi olla ![]() Mitsubishi Pajero 1991 Toyota HJ60 1983
__________________
LADA Niva 1989 (In Memoriam) Mitsubishi Pajero 1991(In Memoriam) Toyota HJ60 1983 (In Memoriam) Lada Niva 1978 (In Memoriam) Suzuki SJ410 1984 (In Memoriam) Toyota Hilux 1989 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Laatikoiden öljyissä? Mul tekee kans tollai,hieman ku hipoo keppiä nopealta hitaalle jne. ni tärähtää päälle.
Ari W. In MUD we trust. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Oliko navat lukossa, jos ei niin kitkalukko ottikin kiinni kun kyllästyi luistamaan. Kun kyseessä on ilmeisesti tuo allekirjoituksessa mainittu HJ60 -83, niin siinä taitaa olla keppineliveto. Kylllä se menee päälle jos keppi menee perille.
______________________ Minä mistään mitään tiedä. Miesten lelut on kookkaita. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ensin kokeilin ilman etupään lukkoja ja sitten laitoin lukot päälle, mutta heti ei tapahtunut mitään, sitten se vaan löi yhtäkkiä sen nelivedon päälle ainkin tuntui että olis vetäissyt hieman raskaammin eli tuntu että etupääkin olisi vetänyt. Voisiko tuo öljy vaikuttaa tuohon päällekytkeytymiseen kun kepillähän se päälle pannaan.
Mitsubishi Pajero 1991 Toyota HJ60 1983 |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Jos nyt en aivan väärässä ole niin se on kuitenki jousikuormitteinen siirtäjä,ja jos esim. ököö liian vähän nii ei se välttämättä pamahda oitis päälle ku kepakosta vääntää.
Ari W. In MUD we trust. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Eli imeisesti tuonne jakolootaan pitää nyt sitten koittaa lisätä öljyä, toivottavasti auttaa...
Mitsubishi Pajero 1991 Toyota HJ60 1983 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä se on ihan kiinteä haarukka joka siirtää booriholkkia. Uudemmassa nappinelivedossa haarukan tankoa vaan työntää alipainekalvo.
______________________ Minä mistään mitään tiedä. Miesten lelut on kookkaita. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Mitsubishi Pajero 1991 Toyota HJ60 1983 |
#9
|
||||
|
||||
![]() Ei se öljyn määrä vaikuta nelivedon päällekytkeytymiseen, mutta kannattaa se silti tarkistaa. Ainakin BJ:n kanssa huomasin, että joskus paikallaan ollessa ja varsinkin käsijarru päällä neliveto ei mene suoraan päälle. Pienet kulumat perässä ja laatikoissa saa helposti aikaan sen ettei rattaat mene kohdalleen. Yleensä siihen auttoi kun laittoi vaihteen päälle ja varovasti liutti kytkintä samalla kun kytki nelivetoa. Sen tunsi kun hampaat ovat kohdakkain ja neliveto kytkeytyi. Asiaan tietysti vaikutti vielä takana oleva Lock-Right. Niin ja nelivetoa ei ole ellet kytke napalukkoja. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
O/V Neliveto M: 305+350 ja 350+700 | Watti | O/M/V Ajoneuvot | 15 | 20.08.2007 20:33 |
O: HJ:hin neliveto | ZTR | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 16.07.2007 00:25 |
M:Neliveto Toyota | Erppa | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 27.04.2007 10:22 |
King cabin 4-veto takkuaa... | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 28.10.2005 21:08 |
M: hj60/61 5v laatikko+muita hj60:sen osia | Ahma | O/M/V Muut | 14 | 26.07.2004 20:19 |