Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Corvette Finland > Yleiset
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Yleiset Tämä on Club Corvette of Finlandin yleinen keskustelupalsta. Palsta on jaettu vuosimalleittain. Tähän yleistä-osuuteen voi kysellä/vastailla muuta Vetteen ja kerhoon liittyvää.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.03.2004, 10:15
Paakari:n Avatar
Paakari Paakari ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 05.02.04
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 16
Perusasetus

SUOLAA !!!


Jeesus sentään maksettiin kalliit lunnaat luonnon- ja autojensuojelusta aamuyöstä
Konginkankaalla . Ainakin 24 meni kun säästettiin suolauksessa .
Kyllä joku tarttis vetää munista hirteen !!!
UGH , olen puhunut , ottaa pattiin .

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 19.03.2004, 10:40
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Karmea tapaus, mutta oliko syynä suolaamattomuus vai se, että perävaunullisten rekkojen jarrut ovat järkyttävässä kunnossa. Kun tavaraliikenne toimii siten, että autoilija hakee nupilla kontin+lavetin satamasta ja toimittaa sen määränpäähänsä. Sieltä sitten toinen autoilija hakee taas lavetin+kontin ja vie uuteen määräpaikkaan. Jos joku (tai KUN jokainen) huomaa lavetin jarruissa olevan vikaa, toivotaan vain, ettei juuri sillä matkalla satu mitään, koska "ei ole aikaa korjata lainalavetin jarruja". Taas kun otetaan uusi kuorma, niin toivotaan, että joku edellinen käyttäjä olisi huolehtinut jarrujen kunnosta. Yleensä huoltamattomissa perävaunussa/lavetissa jonkin pyörän jarru lukkiutuu jarrutuksessa, jolloin perävaunu joutuu giljotiininomaiseen sivuluisuun. Montako onnettomuutta vielä tarvitaan, ennenkuin raskaan liikenteen (Huom. Myös Venäläisten!!!!!!) kalusto saadaan turvallisesti liikennöitävään kuntoon!
Toinen ongelma on kuormaus. Nythän 800 kiloiset paperirullat syöksyivät bussin etuikkunasta sisään tappaen 24 henkeä! Sorarekat kulkevat hirvittävissä ylikuormissa, jolloin ilmavirran seurauksena kuutioittain soraa lentää takana- ja vastaantulevien autojen tuulilaseihin. Loput jäävät pyörimään tielle, lentääkseen taas renkaista. Itse olen ollut useamman kerran melkoisissa vaaratilanteissa, kun lentänyt kivi on pahanpäiväisesti säikäyttänyt vastaantulevan autoilijan. Tuulilaseja olen menettänyt viimeisen 3:n vuoden aikana 4 kpl. Onneksi vain kerran Vettestä!

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 19.03.2004, 13:51
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

eiköhän oo vielä vähän liian aikaista spekuloida mikä tän aiheutti, jäinen tie varmaan asiaa parantanut mutta onhan tässä maassa muutenki 6kk tiet liukkaana pohjoisemmassa eikä tämmöstä tapahdu. syitä voi olla miljoona, sivutuuli, ajovirhe, liian suuri tilannenopeus. parempi ku jätetään tutkimukset asiantuntijoille...

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.03.2004, 17:53
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Suolaa ei tarvita yhtään vaan oppia ajamaan liukkaalla ja oikea nopeus kyseisen kelin mukaan. t.Rönttä.

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.03.2004, 17:15
Harri Harri ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 09.01.04
Sijainti: Mikkeli, Finland.
Viestit: 67
Perusasetus

Lainaus:
quote:Tuulilaseja olen menettänyt viimeisen 3:n vuoden aikana 4 kpl. Onneksi vain kerran Vettestä!
En mä kyl ole elämäni aikana menettänyt yhtään tuulilasia... mut ei ole tarvinnut kirota kiveniskeymiäkään konepellillä!!! Turvavälit ja välit muutenkin kannattaa pitää isoina niin ei tarvitse kirota karmeaa keulan maalia ja sitä rikkinäistä tuulilasi...ajamisestakin tulee paljon muklavempaa! Ei ole niin kiireinen olo!!!!!

Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 24.03.2004, 18:45
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Kun tuulilaseja menee noin tiheään, niin vika on ratin ja penkin välissä. Mää oon ajanu nyt 17 vuotta ja yhtään lasia ei oo menny! Harri on täysin oikeassa. Kaveri joka ajaa toisen perseessä kiinni etenkin vesikeleillä: paskaa lentää koko ajan lasiin,ei tahdo nähdä, pyyhkijät vispaa,pissapoika huutaa, nestettä menee,rapaa tunkee keulan joka koloon, maalit lähtee keulasta, erittäin vaarallista jne jne. Kannattaa PIKKASEN MIETTIÄ miten sitä tulee ajettua! Rönttä

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.03.2004, 12:58
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Aivan! Mullakin Vettessä kurakelillä kyljet on kyllä paskasia, mutte ei keula. Perässä roikkuminen on sairaan ärsyttävää sekä se kun toinen menee ohi ja on pakko vaihtaa kaistaa heti eteen, jolloin saan kurat silmille. Ja ei suolaa kiitos! Jos on surkea keli ja jäinen tie niin sitten ajetaan varovaisesti.

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 25.03.2004, 14:20
Vesa Vesa ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 12.03.03
Sijainti: Finland.
Viestit: 92
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Suolaa ei tarvita yhtään vaan oppia ajamaan liukkaalla ja oikea nopeus kyseisen kelin mukaan. t.Rönttä.

Note! This message was posted anonymously!
JUST NÄIN, suurin osa onnettumuuksista aiheutuu korvien välistä.

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 21:53 (GMT +2).