![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Roin offikansa!Omistaakos mönkijät kelkkaa/saiskos hommattuu jos sitä kävis enimpien lumien aikaan niillä heittään reissua jossakipäin Lappia??
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Suomen taatusti paras mxz 440 x -02 löytyy minulta, jollei sitä joku osta tuossa ennen lumia pois.
Messissä ollaan aina, kun kelkkailusta puhutaan! Oisko ideaa/mahdollisuutta järjestää kelkkareissua, jossa päästäis luvallisesti rämpimään umpihangessa? Vois meinaan vääntää vaikka juttua tuohon meidän moottorikelkka-lehteen... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jos kinnostusta riittää niin kyllä tuommonen umpisen reissu onnistuu. Meillä on neljän ukon porukka, ja kaikilla on sellaset "umpisen sutittajat" eli se ajelu on jo pitemmän aikaa ollu enämpi tai ainaki mielummin reitin sivussa. Ollaan käyty ajelemassa tuolla "los ruottissa eli swärje landiassa" siellä umpisessa ajo on sallittua.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
No pärkkele, aletaan funtsimaan jotain sessiota jo hyvissä ajoin. Missä suunnassa te olette käyneet siellä svea mamman maassa?
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
No niin,asiaa!!Mahdettaisko me pysyy pätkillä tejän perässä eli onko teillä kunnon"slednecksiä"!!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Joo vaihtoehtoja tukikohaksi olis näin äkkiseltään kaksi, torniosta pohjoseen n,35km ja toinen muoniossa, kumpikin paikka on aivan joen varrella suomen puolella. Muoniossa en vielä ole rajanaapurin puolella käyny mutta tulevana talvena siellä varmasti käydään, (erämaata riittää ja korkeita vaaroja/tuntureita). Tutumpaa paikkaa on sitten tuo ÖÖver tornion ympäristö, haastetta riittää sielläki.
On meijän matkassa pätkäkelkkoja aina silloin tällöin, kyllä se ura kantaa neljännen kelkan jälkeen. Meilä ei pipo ole kireellä kinnijääminen kuuluu asiaan, huonoa reissua ei ole ollu vaikka tekniikka on JOSKUS pettäny. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Entisenä torniolaisena pitäisin ensiksi mainittua hyvänä kohteena. Kerrotko Rocky, että minkämoista kalustoa teillä on porukassa - summitteja, rmk:ta vai ihan leveätelaisia?
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Kalusto olis tämmönen AC powder special 500 efi -00, Yamaha mountain lite -01 , summit 500 -99
ja jos minun on pakko tunnustaa niin mulla on AC waild cat 700 (mountain cat) ite jatkettu ei ihan orkkis tela 380x3450x38mm. Tuolla kaverin sivuilla on muutama kuva, voi olla ettei toimi ja hitaat kuvat,mutta kokeile (sori nuista mainoksista) http://www.geocities.com/jyrki_jrvinen/Kuvat.html |
#9
|
|||
|
|||
![]()
MIX ETTÄ LÄHDE KUUKAUDEN KULUTTUA SODANKYLÄN KORKEUKSILTA TULPPIOTA KOHTI??? ITÄKAIRAAN PÄIN VAAN! TILATTIIN TOSSA JUST LISÄÄ LUNTA ...
Note! This message was posted anonymously! |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Arvaus: kun siellä joku nimetön huutaa kurkku suorana? :-)
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
/* Life Begins at 35" */ |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Metsästävä OFFIKANSA | hoojii | Chit-Chat | 49 | 21.09.2005 13:38 |