Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.02.2006, 00:24
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Cape-To Cape Expedition


Jep

Englantilainen Expeditionpariskunta jotka ovat ajaneet Afrikan ja euroopan läpi ja ovat menossa Nordkappiin tarvitsisivat Talvirenkaat / lumiketjut. Tällä hetkellä renkaina ovat 7,50 16 tojotan alkuperäisillä lukkovanteilla. Renkaat vain ovat niin slicksit ettei niillä heitä uskalla päästää ajamaan Pohjoisnorjan teitä. Aikovat poistua nordkapista norjan rannikkoreittiä pitkin. Ovat tällä hetkellä Oulussa.



Ouluun tuli pitstoppi sen takia kun taka-akseli viimein antautui.

Lisätietoja reissusta

www.cape-to-cape.co.uk

jos jollakulla on ketjuja tahi parempia nastoitettuja talvirenkaita ton oulu ja eteenpäin matkan varrelta niin ottakaa yhteyttä. Viipyvät Oulussa ilmeisesti pari päivää. Sitten kemi- ilmeisesti Rovaniemi jne...

Allaolevat kumet ovat karut ja kuluneet sekä eriparia.

t:Jari p.040-5643260


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 21/02/2006 00:42:54

Edited by - SuurSyömäri on 22/02/2006 16:20:15

__________________
X--------------?---------------X--------------?---------------X

Videoita -> http://www.youtube.com/user/SuurJuomari
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.02.2006, 06:18
Jari:n Avatar
Jari Jari ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.11.04
Sijainti: Kajjjaani, Finland.
Viestit: 3.139
Perusasetus

Finvalpilla rovaniemellä volvon ketjuja?

Ei tiedolla, ei taidolla, vaan Woimalla. autoSCIFIteam
"on tästä ennenkin menty... tekalla..."

www.hanakkatalo.fi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.02.2006, 06:50
HJ60:n Avatar
HJ60 HJ60 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 2.344
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Finvalpilla rovaniemellä volvon ketjuja?

Ei tiedolla, ei taidolla, vaan Woimalla. autoSCIFIteam
"on tästä ennenkin menty... tekalla..."

www.hanakkatalo.fi
Taitaap olla vähä turhan isoja, ja järeitä.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.02.2006, 07:49
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Lainaus:
quote:Englantilainen Expeditionpariskunta jotka ovat ajaneet Afrikan ja euroopan läpi ja ovat menossa Nordkappiin
Vähän menee ehkä offtopic, mut mun mielestä aika hyvä suoritus jos ne on tuon matkan ajanut jollain bj:llä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Ja miksei ne hanki uusia renkaita jos vanhat alkaa olla sileenä? Turhaa vaarantavat muiden hengen paskoilla renkailla. Tuskin renkaat nyt niin paljoa kustantaa tuossa projektissa..

-- Ensi kesän hittituote on oma Suikka projekti --

Nerd-O
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.02.2006, 08:42
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Tuskin se kaara alunperin aivan järjettömiä maksoi. Ostivat sen kapkaupungissa ja siellähän ei hirveesti snoukkaa oo... Ja kaikki raha mitä tommosilla reissuilla säästyy niin ottavat mielellään talteen. Eivät olleet vain aivan perillä siitä minkälaiset olosuhteet odottavat siellä ylläällä.

Kesäkumina ne allaolevat on ihan mainioita!

Ja ei ne ihan tientukkomnakaan oo ollu. Konehuoneesta löytyy Hummerista Swapattu 6,2 L Diesel V8...!
Muuten auto ite on semmonen peruslintta HJ45.

Ja onhan vaihtoehtoja. jos ei nyt nastarenkaat oo tallissa niin voihan ne paksumpikuvioiset käydä nastoittamassa????


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 21/02/2006 08:47:42
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.02.2006, 08:45
Eskimo Eskimo ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.10.03
Sijainti: Kajjjaani, .
Viestit: 3.320
Perusasetus

Onko nämä tyypit niin patinoituneita, etteivät halua ostaa uusia kumeja alle?

Kannattaa yrittää puhua ympäri ja laitattaa kunnon kumit alle.
Se rannikkotie on paha talvella kun kesälläkin siinä saa ajella kieli keskellä suuta.

Ei nouse Ruiserikaan joka montusta ylös jos lipsahtaa vaikka näkyi olevan vinssi nokalla <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>


____________________________________
- jm

KoMk ry. Off Road Team. SLCK #110.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.02.2006, 08:59
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Juu kyllä niille varmaan uudetkin kelpaa. Se vaan että löytyykö täältä ja ylöspäin maailmaa lukkovanteille sopivat 7,50 jne kumit??? 15" vanteille varmaan on paljon. Mutta jos sitten joutuu uusimaan kaiken niin hintahan on kohdillaan. Valmiit kohtuukuntoiset talvikumipaketit kiinnostavat myös.

Ja eihän toi reissu tuntus seikkailulta ellei alla olisi vanha kunnon Legenda jolla on omia pieniä ominaisuuksia. Itse en pitäisi sitä minään Seikkailuna jos joutus ottamaan uutta mallia olevan Cruiserin jolla on merkkipalvelut joka kylässä. Ajomatka Kapkaupungista Nordkappiin tutuisi ehkä vain hölmöilyltä kun kerran lentokoneella olis ollu jo perillä. Uudessa ei oo hohtoa.

Kyllä sen pitää olla kunnon vanha lintta jota joutuu säätämään matkan varrella. Siinä on seikkailun makua. Merkistä riippumatta. Nyt se säätö sattuu olemaan mallia Talvikumit / kettingit.


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.02.2006, 09:03
Jari:n Avatar
Jari Jari ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.11.04
Sijainti: Kajjjaani, Finland.
Viestit: 3.139
Perusasetus

Lapikkaat ketjuilla?
Tulis sitä seikkailua, ja sopis vanteelle.


... Jaa ei vai <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Jari

Ei tiedolla, ei taidolla, vaan Woimalla. autoSCIFIteam
"on tästä ennenkin menty... tekalla..."

www.hanakkatalo.fi
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 21.02.2006, 22:49
Jörmelö Jörmelö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 02.02.03
Sijainti: Siuntio, Finland.
Viestit: 462
Perusasetus

mikähän bajamaja moottori om bjn keulalla, joku kasinkikotin, Journal 11..

Hiljasta pitelee.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 22.02.2006, 09:59
james_III:n Avatar
james_III james_III ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 11.11.03
Sijainti: Finland.
Viestit: 1.196
Perusasetus

[clip] We are heading up to Zambia today after sorting out the problems with our starter motor. Spares are hard to come by as the engine is not a Toyota but from Detroit. A guy in Maun, Botswana managed to get a piece of carbon and carve it to the same shape as our brushes and it now works again. As they say here 'n boer maak 'n plan (a farmer makes a plan). We have named our car Mel (the previous owner called her Mellow and before that she was known as Donkey). She is a 1978 Toyota land cruiser with a 6.2 litre V8 Detroit engine - might as well use as much diesel as we can while it is still around. She is 6 m long so there is plenty of space in the back where we have a fold down double bed. She has 2 fuel tanks so can take about 180 litres of fuel - enough to cover 1400km. We also have 2 batteries so we can run our fridge, lights and stereo off the back battery. We have a gas cooker, built in washing machine, shower, kitchen sink, table, chairs, sofa and library - really very comfortable. [/clip]

_______________________________
Offi videoita:klik

It's not broken, it's British.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 22.02.2006, 10:44
H@nde:n Avatar
H@nde H@nde ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.01.05
Sijainti: Oulu, Finland.
Viestit: 153
Perusasetus

Kalevasta22.2.2006 lainattu teksti

KalevaOulu

Afrikan maasturiseikkailijat jumissa Tuirassa
Cheryl Mills ja Andy Aston ajavat Etelä-Afrikasta Nordkappiin

Koputus takaoveen ja Land Cruiser 1972 alkaa hytkähdellä. Sisällä siis on joku. Oulun Tuiran Teboilin lämpömittari näyttää –15 astetta. Pakkasta. Edellisenä yönä korjatun maastoauton ovenraosta pilkottaa uniset kasvot.
”Hyvää huomenta”, mies sanoo englantilaisella aksentilla.





Cheryl Mills ja Andy Aston aloittivat matkaurakkansa vuosi sitten toukokuussa lentämällä Englannista Etelä-Afrikkaan, jossa he hankkivat auton Nordkappin matkaa varten. Afrikan rannikkoa myöten matka kulki 17 valtion lävitse kohti Eurooppaa, ja siitä vielä yhdeksän maan lävitse pohjoisimpaan Norjaan. Hyvin he selvisivätkin Afrikan mahdottomista teistä, helteestä, viidakon suojissa liikkuvista aseistetuista miehistä ja malariatartunnan vaaroista.



Auto temppuili, mutta Eurooppaan päästyään pariskunta huokaisi helpotuksesta, että pahin on nyt ohitse. Vaan vähänpä he tiesivät. ”Eipä käynyt mielessäkään, että olisi näin kylmä”, Andy Aston sanoo ja vetää huppua syvemmälle.
”Välillä on ollut sellainen olo, että haluaisi lentää takaisin Englantiin. Parasta reissussa on ollut nähdä Afrikan luonnonpuiston hienoja eläimiä. Toivon vielä näkeväni poroja”, auton takakonttiin rakennetusta olohuoneesta kömpivä Cheryl Mills kertoo.
No, miten Suomessa? Vetoakselin laakeri vaihdettiin Jyväskylän liepeillä viime lauantaina. Oulussa tehtiin uusi korjaus sunnuntaina, ja se kesti Iihin saakka. Ei muuta kuin maanantaina takaisin Tuiraan ja korjaajalle. Pariskunnan onneksi Oulun Off road–kerhon väki innostui harvinaisesta autosta ja riensi miesjoukolla hätiin. Uusi taka-akseli löytyi monen puhelinsoiton jälkeen.
”Oletin, että joudumme olemaan kaupungissa pari kolme viikkoa ennen kuin auto olisi kunnostettu. Tämä on ihmeellistä, kuin unta”, Andy äimistelee viime öistä korjausta.
Hän kehuu suomalaisten herkkyyttä tulla avuksi. Jokunen aika sitten metsästä, kuin tyhjästä, ilmestyi mies. Hän omisti valtavan hallin, ja pian maasturi oli huollettu.

Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 22.02.2006, 11:07
PIRSSI PIRSSI ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.11.03
Sijainti: Tornio, Finland.
Viestit: 1.090
Perusasetus

Kerätään kolehti ja uudet kitkat alle, eiköhän jostain liikkeestä löydy 16" kitkat!
Vois olla aika surkeeta ajella ketjutpäällä Torniosta Nordkappiin!

"Oikastaan tästä, kyllä tuonne puronvarteen pääsee"
Mehän ei onkimaan kävelyllä mennä!


Edited by - PIRSSI on 22/02/2006 11:09:25
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 22.02.2006, 16:14
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Jep renkaat löyty vähän rovaniemen yläpuolelta! Nallentallilta. Kiitos.


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 22.02.2006, 21:29
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Multa löytys 24v startti tohon Hummerin koneeseen edukkaasti. p0400-694064

HUMRMAN

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 23.02.2006, 11:16
oojiikoo:n Avatar
oojiikoo oojiikoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 16.12.05
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 546
Perusasetus

Tämä pariskunta ajeli juuri sodankylän ohi kohti pohjoista äsken. Ajelin perässä ja näytti tuo tojo kulkevan kuin kärvässä oleva pystykorva ja aika toispuoleinen oli kuormaus, oli myös aika kallellaan ojaan päin... Toivottavasti matka menee hyvin!

Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 23.02.2006, 22:20
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Lunttasin 3 Towerssiin Akselinvaihdosta dogun 37 megaa 1 megan streamilla.


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 23.02.2006, 23:11
T€€MU:n Avatar
T€€MU T€€MU ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Kurikka, Finland.
Viestit: 1.944
Perusasetus

Saas nähä vieläkö lauvantaiaamuna näkyy tojon takavalot kun puhallan sääriselälle
Jos siellä ovat, niin ostan kuukkelista molemmille
kunnon pipot <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Mutta hienoa on ollut pohjosen poikien auttaminen !
Toista seolis varmaan jossai Sudanin tasangoilla ollu, olis varmaa auto riisuttu silläaikaa kun
olis ettimässä varaosia !

*press play on the tape*
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 23.02.2006, 23:16
Killman:n Avatar
Killman Killman ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.463
Perusasetus

Pisteet Ouluun <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 24.02.2006, 08:13
landy:n Avatar
landy landy ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 17.10.03
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 522
Perusasetus

Kaveria ei jätetä.

Todella hienoa Oulu.

Vain maine kulkee edellä...
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 25.02.2006, 00:15
PikkuF:n Avatar
PikkuF PikkuF ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 31.07.03
Sijainti: Porvoo,eteläsuami
Viestit: 559
Perusasetus

Poitiivista toimintaa pohjois-Suomen osasolta ja ORO:n poppoolta.Mitenköhän matka olisi jatkunut jos olisivat olleet liikkeellä vaikkapa jollain Naperolla?
Olisikohan kukaan rientänyt apuun? Tuskin.Ei edes tiatokone-expertit...

RAMMSTEIN.COM
http://www.slck.net
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 25.02.2006, 00:19
kristian kristian ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 02.02.05
Sijainti: hollola, Finland.
Viestit: 1.010
Perusasetus

Pisteet auttaneille!!!

#205 slck ry,
pähämä ry,
Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 25.02.2006, 00:58
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

hienoa toimintaa!

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #23  
Vanha 25.02.2006, 01:26
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Mitenköhän matka olisi jatkunut jos olisivat olleet liikkeellä vaikkapa jollain Naperolla?
Olisikohan kukaan rientänyt apuun? Tuskin.Ei edes tiatokone-expertit...

RAMMSTEIN.COM
http://www.slck.net
Juu tostakin mainittin... eli kaikessa tietämättömyydessään tuli ostaneexi juuri oikeanlaatuisen maasturin tota reissua varten.


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Vastaa lainaten
  #24  
Vanha 25.02.2006, 01:32
Appari:n Avatar
Appari Appari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.11.04
Sijainti: Hollola, Finland.
Viestit: 294
Perusasetus

Sielä päin mistä lähtivät ei varmaan kovin paljon muuta luotettavaa ole tarjolla, ei ainakaan noitten bubjetilla.

Vastaa lainaten
  #25  
Vanha 25.02.2006, 11:05
samisami2:n Avatar
samisami2 samisami2 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.12.04
Sijainti: Vilppula, Finland.
Viestit: 3.891
Perusasetus

Loistavaa toimintaa...

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Land Rover Global Expedition Video Nalle Linkit 1 10.09.2007 18:01
Expedition -asuntoauto offroadjouni Chit-Chat 1 20.09.2006 17:41
"expedition" varusteltuja pelejä. Linkit 0 16.02.2006 21:52


Sivu luotu: 16:21 (GMT +2).