![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Lyijymönjä suoja-aineenaLyijymönjä eli keitettyyn pellavaöljyyn sekoitettu lyijyoksia (punaista tai valkoista). Perinteisesti käytetty veneissä sekä puun että metallin suoja-aineena. Imeytymiskyky hyvä puuhun, ei varsinaisesti reagoi metallin kanssa, vaan kiinnittyy siihen sideaineilla ja koska lyijy on jo oksidimuodossa eli reagoinut hapen kanssa se muodostaa hyvin suojaavan pinnan me- tallin päälle. Pysyvyyttä voi tehostaa Ferrex kerroksella, joka antaa kovemman pinnan. Jos kolhu tai muu vastaava mekaaninen rasitus poistaa mönjän metallin pinnalta, alkaa korroosion vaikutus helposti näkyä. Mikäli halutaan maaluksen pysyvän erittäin hyvin kannattaa tietenkin puhdistaa metalli huolellisesti ja laittaa alimmaiseksi kerrokseksi happomaali ja sen päälle pohja- ja pintamaali sekä käyttökohteesta riippuen lakkakerros/kerrokset. Esimerkiksi sekä alumiini- että rautavanteet kannattaa käsitellä näin jos haluaa hyvän lopputuloksen.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eikös jonkun sortin ferrexissä lue että aktivoitu lyijymönjä? Ainakin muistelisin sellaisen isäukon "autotarvikemuseossa" nähneeni.
tulevattännesotkemaanmeidänajopuuteorian |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Oikeassa olet. Alkuperäinen Ferrex on lyijymönjäpohjainen ruosteenestomaali, jossa on maaleille
ominaisia sideaineita, ja pinta oli verraten tiivis. Nykyinen Ferrex on pinnaltaan melko huo- koinen ja vaatii pintamaalin ettei kosteus pääse tunkeutumaan metalliin, jolloin ruoste tulee melko nopeasti läpi. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: Jeep KJ:n vararenkaan suoja -MYYTY- | Splinky | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 10.10.2007 19:36 |
Lj käsijarruvaijerin suoja? | Micco | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 27.03.2007 22:37 |
O: sj410 ritilän suoja (tuulilasin kulmassa) | Suzukisj410K | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 30.11.2006 14:27 |
M;Defenderin raidetangon suoja | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 02.07.2006 17:46 |