Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.09.2016, 23:31
ttoums ttoums ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 20.09.16
Sijainti: Oulu
Viestit: 2
Perusasetus

Kattoverhoilun irroittaminen (KIA Sorento)


Toivottavasti tulee oikealle alueelle tämä threadi.

Onkos kukaan tehnyt KIA:an tai muuhun vastaavaan katumaasturiin kyseistä toimenpidettä. Hieman tuppaa mietityttämään nuo kun B -ja C-pilarien kohdalla on tyynyt (ilmeisesti tällainen verhon tyyppinen tyyny). Ideana on siis käyttää verhoilua sen verran irti että saa vaimennusmattoja kattoon.

Mitähän tuossa tulisi ottaa huomioon tai onko se vain repiä muovit irti sen enempää pelkäämätttä että nuo tyynyt tusahtelee tolskatessa?

Auto johon tätä on siis tekemässä on 2004 vuoden KIA Sorento.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.09.2016, 23:57
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Perusasetus

Kattoverhoilu pois.


En ole Kian verhoilua ikinä poistanut.

Vaan ylensä kattoverhoilupahvi näissä nykyautoissa on pystypilareiden verhoilujen päällä.
Niitä kun otat ensin riittävän määrän pois niin sitten kattoverhoilu pahvi irtoaa joskus tarvii ottaa kaikki pois kun on niin muotoon tehty että ei muuten saa pois ehjänä.

Voipi olla myös joitan ruuveja kattovalon kohdalla ja tavaratilan valon kohdalla vaant ne tulee näkyviin jos niitä on kun olet valojen lasit poistanut.

Voi myös olla jossainkohtaa varmistettu liimalla paikallaan pysyminen vaan se tarvii vaan hellästi iroittaa.

Eipä nuo turvatyynnyt tuosta helpolla laukea vaan tarvitsevat ison iskun tai sähköä johtoihinsa. Jos jostain syytä joudut irroittamaan turvalitteen johdon niin älä vain laita virtaa päälle, silloin tarvii nollata vikakoodi kun se luulee ko. turvalaitetta vialliseksi. Verhot on yleensä katossa ja tyynyjä pilareissa tai selkänojissa.

t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.09.2016, 00:39
ttoums ttoums ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 20.09.16
Sijainti: Oulu
Viestit: 2
Perusasetus

Jeps, lueskelin tuota manuskaa ja sieltä selvisi että tässä mallissa pitäisi olla pelkästään tuo verho katossa.

Oon myös joskus kuullu juttua tuosta että pitäs ottaa akku/akut irti ja antaa auton olla ettei mihinkään jää jännitettä. Onkohan tuo kuinka pakollinen toimenpide? Jos se yhtään auttaa niin ajattelin kyllä ottaa akuston irti että auton sähköjärjestelmässä pitäisi enää olla mitään jännitettä.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.09.2016, 10:07
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Perusasetus

Turvalaitteet.


Joo, voit varmuudenvuoksi irroittaa akun miinusnavan.

Vaan lue ensin sieltä manuskasta mainitaanko mitä muisteja yms. silloin tyhjenee kun akun irroittaa?
Ainakin kaikki tallennetut kanavat ym. ehkä. Onhan sulla ration koodi jossain muistissa.
Tuskin mitään mitä ei takaisin voisi näpelöidä.

On näitä tapauksia kun asiakkaalla ei ole missään muistissa radion koodia ja akunvaihdon jälkeen on saatu metsästää koodia ympäri maailmaa.

Usein nämä verhoilupaneelit on vielä sillätavalla toistensa alla että voi joutua irroittaamaan aikamonta osaa ennen kuin kattoverhoilu irtoaa.
Kun olet mielstäsi kaikki irroittanut eikä vieläkään tunnu irtoavan niin heiluttele ja paikallista kohta mistä se on vielä kiinni ja tutki miksi ei irtoa. ruuvi, liimaa, klipsi yms.?

t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/

Viimeksi muokannut ImacInnes : 21.09.2016 10:13
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Koeajo: Kia Sorento PikkuF Chit-Chat 26 16.12.2020 15:51
Myydään Kia Sorento TEIDEN_RITARI O/M/V Ajoneuvot 0 16.01.2015 17:04
Myydään Kia Sorento iskarit stat O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 06.03.2012 21:43
Myydään Kia Sorento iskarit Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 16.04.2010 08:08
Ostetaan Kia Sorento Kylkiputket! jakal O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 24.02.2009 13:00


Sivu luotu: 14:04 (GMT +2).