![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() EI TAIDOT RIITÄ!!mikä perkele on ku olis kertyny sellanen hj:n kuvakimara mut ei saa ladattua niitä ees profiiliin vo olla taitojen puuttumista ym. mut ifranwiew ei toimi oon muuttanu kuvat kokoon 800x600 mutta serveri sanoo et tämäkin on liian iso? ihme hommaa mänöö hermot näihin kompuuttereihin ku ei ossaa neuvokaa ny pliiss KIITOS! LEKA ON OIVA APUVÄLINE!!!
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
No en tiedä mmuta, mutta itse olen niin yksinkertainen että pienennän kuvat paintissa venytä/viistota menetelmällä, ja hyvin on kelvannu.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
www.photobukcet.com tuolla on hyvää ilmasta tallennustilaa kuville ja videoille. Eikä oo niin nuukaa kuvien koon kans. on giga tilaa kuville.
![]() -WWW.PROFANTASYSAFARI.COM |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tallensitko kuvat JPG muodossa ?
patrollinpilkkoja |
#5
|
||||
|
||||
![]()
minä käytän Easy Thumbnails ohjelmaa kuvien pienentämiseen. helppo ja toimiva. löutyy vaikka tuolta.
http://www.mbnet.fi/apaja/alueet/tie...=ASC&Kohta=121 Tuohon linkin lyhentämiseen ei mulla taidot riitä. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
800x600 on hieman isohko kuva jos meinaa postata foorumille. Suosittelen ainakin rajaamaan kuvat (esim jos meinaat tikkuaskista laittaa kuvan niin turha siihen ympärille on jättää kolmea hehtaaria nurmikkoa). Maksimileveydeksi voisin suositella sellasta 600 pikseliä.
Samsoniten "vinkki" on sellainen, joka kannattaa omaksua välittömästi. Joku 15 meganen .bmp on vitusta, kun saman kuvan saat varmaan 100 kilotavuun kun tallennat sen .jpg/.jpeg muotoon. Itse suosin linkitystä imageshackista, saa kuvat vähän pienempänä linkkinä ruutuun, eikä tartte latailla sellasta 1200x2000 kuvaa ruutuun suoraan. http://www.imageshack.us/ (linkit vaatii vähän säätämistä) http://photobucket.com/ (ei henk.koht. kokemusta) Ja jossain taitaa olla sticky topic jossa mainitaan joku offipalstan FAQ... sinne on muistaakseni laitettu rautalankaohjeet kuvien laittoon... "lukeminen kannattaa aina" ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Tuolta ohjeet -> Kuvien muokkaaminen ja linkittäminen. Kun tallennat JPG:nä niin mahtuu hyvin kokorajan sisään.
/* Life Begins at 35" */ |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Pääsiäiskokolle päästävä, 3-paikkainen HJ ei riitä | Chit-Chat | 2 | 23.03.2008 19:45 | |
Kun maailma ei riitä...ZR1 | sevy.8 | Vuosimallit 1984-1996 | 10 | 07.01.2005 11:01 |
Eikö veri riitä kaluun? | Niksipalsta | 1 | 16.10.2003 11:47 | |
Kun mitta ei riitä.... | vonsaku | Yleiset | 3 | 19.12.2002 02:33 |