![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Valtion velka vaalikauden loppuunmennessäOn noin 117 miljardia eli karkeesti 20500€/henkilö. Eli jos sulla on 5 henkinen perhe niin olet noin 100000€ auki valtiolle. Se vastaa 51 prosenttia Suomen bruttokansantuotteesta. Viime vuoden lopussa valtionvelka oli 44 prosenttia bruttokansantuotteesta. http://www.iltalehti.fi/talous/20110...20020_ta.shtml eli lisää velkaa velan päälle. ps. Koittakaa löytää isellenne sellanen ehdokas eduskuntavaaleissa joka on mykkä, se ei ainakaan valehtele niin paljon kuin puhuvat ![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Vertailukohtaa muihin maihin
Löytyy alla olevasta linkistä, tosin vain vuoteen 2009.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cac...-10-002-EN.PDF |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Milläpä muullakaan sitä talouskasvua luotaisiin kun velalla, nykyisin muodissa oleva palveluala kun ei oikeastaan tuota mitään myytävää lisäarvoa ja suomalainen paperi, autot yms ovat menettäneet kilpailukykynsä ja viimeinen oljenkorsi ydinsähkö on sekin vientikiellossa. Ja hyvähän velkaa on olla Ceausesku teloitettiin kun maksoi velat pois. http://fi.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Ceau%C5%9Fescu Saattas tulla vallankumous täälläkin jos ulkomaanvelka kiellettäisiin.
"Ulkomaanvelka ja romanialaisten elintaso Ceauşescun riippumattomuus Neuvostoliitosta ja Tšekkoslovakian miehityksen vastustaminen herättivät kiinnostusta länsimaissa, jotka toivoivat voivansa luoda skisman Varsovan liiton sisään tukemalla Romaniaa lainoilla. Ceauşescu lainasi valtavasti rahaa lännestä rahoittaakseen kehitysohjelmiaan, mutta lopulta velat raunioittivat maan talouden. Korjatakseen tilanteen Ceauşescu aloitti radikaalin ohjelman velkojen maksamiseksi. Ceauşescu muutti perustuslakia siten, ettei Romania voinut tulevaisuudessa ottaa ulkomaanvelkaa ja uudelleenorganisoi 1980-luvulla pääosan maan maatalous- ja teollisuustuotannosta. Yhdessä kalliiden rakennusprojektien kanssa tämä johti vaikeaan pulaan hyödykkeistä. Palatsin ja keskustan uudelleenrakentamisen vuoksi marmoria ei riittänyt hautakiviin. Velka saatiin lopulta maksettua kesällä 1989, vähän ennen Ceauşescun kaatumista. Viimeksi muokannut Calmari : 23.03.2011 15:17 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Valitettavasti käsite "valtion velka" ei aukene pääosalle suomalaisista. Se on jotenkin sellainen kaukainen abstrakti käsite, joka ei koske minua.
Mutta sillä velkarahalla tätä meidän hyvinvointiyhteiskuntaa on rakennettu ja pyöritetty. Ja onhan se velka joskus maksettava pois, kuten kaikki hyvin tiedämme. Eli meidän jokaisen on tulevaisuudessa tingittävä jostakin. Kaikki ehdokkaat ja puolueet lupaa kilvan lisää rahaa ties minne mutta niistä kipeistä leikkauksista ei oikein uskalleta puhua. Toivoisin ehdokkailta ja puolueilta suoraselkäistä asennetta, jotta valtion velan määrä saadaan hallintaan.
__________________
Tumpula Racing Team |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Toisaalta väliäkö hällä vai onko pankit ulosmitanneet yhtään valtiota meillähän on armeija ja kaikki :-)
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ja toisaalta, mitä enemmän valtiolla on velkaa, sitä huonommilla ehdoilla saa uutta. Mitä muuten tarkoitatte valtionhallinnon moninkertaisella virkamieskoneistolla ? Missä se on ja mitkä sen kulut ovat / vuosi ? Voisko viisaammat auttaa.
__________________
Tumpula Racing Team |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Tästähän on pari mallioppilasta jo nähty...Tosin maksamista taitavat joutua sielläkin yrittämään.Tuo oikeastaan pitäisi toimia samoin kuten yksityisillä ihmisillä tuo valtioiden lainoittaminen,maat ja mannut pantiksi vaan ja ulosottoon jos ei kykene maksamaan... Omien kokemusten nojalta uskaltaisin epäillä että eniten ns. "löysää" olisi valtionhallinnon moninkertaisessa virkamieskoneistossa mutta se taitaa olla pyhä lehmä, ennemmin terveydenhuolto ajetaan alas kuin että vähennettäisi kravattikaulaisia suojatyöllistettyjä. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#9
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Toiseksi talouskasvu luodan suunitelmallisella talouden/varojen hoidolla, ei velkaantumisella. Mun käsittääkseni suunnitelmallisen talouden/varojenhoidon päämäärä on päästä veloista eroon, eikä se ole koskaan hyvä merkki jos velkojen määrä lisääntyy suhteessa tuloihin. Käsittääkseni siitä ei voi seurata muuta kuin konkurssi. Toisin sanoen velka on OK jos on pääomaa maksaa se takaisin milloin tahansa ja velan seurauksena tulot kasvaa niin paljon että velkojen suhde tuloloihin pienenee. ps. Linkistä löytyy helposti ne maat mihin kannattaa muuttaa jos johonkin suunnittelee lähtevänsä ns."Euroopan parhaasta maasta" Suomesta ![]() ![]() Tuskinpa kuitenkaan löytyy muualta niin höveleitä pakolaisten suhteen kuin Suomesta, mutta pääsishän sitä omasta henlilökohtaisesta valtionvelkaosuudesta eroon ![]() http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cac...-10-002-EN.PDF |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Huuto huutokaupataan 100€ velka | FinnDRZ | O/M/V Muut | 1 | 12.12.2009 14:28 |
Valtion Safari Haminassa 30.9-8.10 | Tapahtumat | 4 | 27.09.2004 12:53 |