![]() |
![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]() Servise engine soonMikä mahtaa olla vikana, kun ko. valo syttyy samaan tahtiin kun etujalka suoristuu? Valo syttyy kun koneelle antaa täydet syötöt. Ei tunnu vaikuttavan kiihtyvyyteen tai ajettavuuteen mitenkään, mutta ei se valo varmasti huvikseen syty. Valo sammuu kun nopeus (ja kierrokset) vähitellen palaavat "normaaliksi" (siis alle 140km/h tai vast). Ilmanputsari (K&N) on kunnossa, tulpat OK, virranjakajan kansi ja pyörijä juuri vaihdettu... alkaapi keinot lopua. Onko kenelläkään ollut vastaavaa vikaa? Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Katso ensin mitä koodia antaa.Vaikka valo sammuu jää koodi muistiin.Helpompi etsiä vikaa.
Note! This message was posted anonymously! |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Yksi tulee mieleen.Kaverin Pontiacissa samat oireet ja vikakoodi antoi lähteeksi happisensorin, todellinen vika oli kuitenkin tukkoinen katalysaattori.
Note! This message was posted anonymously! |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mulla näytti myös SES valoa silloin tällöin kun katit olivat todella tukossa. Samalla kun valo syttyi niin tehotkin hävisivät. Homma korjaantui kun poistatin etukatit ja asensin vapaammin virtaavan pääkatin.
Vaihdan vielä varmuuden vuoksi EGR venttiilin ja IACin jahka tavarat tulee jenkeistä ![]() -------------- 1988 Corvette |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M:Ritkestone jeep servise renkula | BJV-8 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 02.08.2007 18:08 |
Most powerful diesel engine | Tutka | Chit-Chat | 30 | 04.09.2006 12:12 |
Vitaran check engine -valo | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 09.05.2005 15:51 | |
Service Engine Soon????? | Vuosimallit 1984-1996 | 3 | 14.07.2003 19:20 | |
NOS, engine upgrade and alarm system | Vuosimallit 1984-1996 | 1 | 07.06.2003 20:55 |