![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Briggs & Stratton liian aikainen kipinäSain lahjoituksena tommosen Vikingin ruohonleikkurin Briggs & Strattonin moottorilla. Ongelmana siinä on se, että vaikka se välillä lähtee käyntiin (käy muuten aika huonosti ja karkeasti), niin välillä se potkaisee väärään suuntaan narusta nykiessä ja välillä ampuu sen narun kokonaan käsistä ja muutenkin jos menee vaan bensaa koneelle, niin se vastustaa tohon vanhempaan leikkuriin verrattuna aika helvetisti käynnistämistä. Välillä kerkeää näkemään senkin, että startatessa lyö savut kaasarin/filtterin läpi väärään suuntaan. Eli pystyykö tota sytytystä säätämään, vai onko joku mystinen vika puolassa? Tulpan kärkiväliä on nyt kasvatettu mutta ei auttanut.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Kiila poikki?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ääni kiilalle... Eli on ajettu kiveen tai kantoon ja vauhtipyörä on päässy pyörähtämään.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Saakohan sen vauhtipyörän irti ilman semmosta ulosvetäjää. Tai jos ei saa, niin onko siinäkin tuumaset kierteet niissä vauhtipyörän ulosvetäjän pultinrei'isä?
Edit: Jaa ei niissä vissii mitää kierrettä ookkaa valmiina. Mistähän saa halavalla sopivan työkalun?
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä Viimeksi muokannut Luoppis : 08.06.2014 17:36 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ite olen parista irroittanut ison meisselin ja (massa)vasaran avulla.ruuvarilla kampeaa v-pyörää ja vasaralla napauttaa maltillisesti akselin päähän. Välillä vaihtaa ruuvarin puolta jos ei muutamalla ekalla irtoa.
Ei välttämättä se oikeaoppisin tapa, mutta kyllä nuo vielä käy ja kukkuu niinkuin pitääkin.
__________________
RASOR |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Olen vääntänyt vauhtipyörän reikiin M6 kierteen pultille. Reijät lienevät tarkoitettu 1/4" kierteille?
Ulosvetäjä käytin jotain yleismallista, reiät sattuivat sinnepäin. Kiila on alumiinia, se on "sulakkeena" siellä.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Briggs&stratton moottori | Raakakone | O/M/V Muut | 6 | 21.06.2012 13:22 |
Ostettu 2-4 HP Briggs&Stratton kärjettömän puola | Puska-suska | O/M/V Muut | 0 | 09.06.2012 16:25 |
Ostettu briggs & stratton 8-12hv moottori OSTETTU ON. | joni_k | O/M/V Muut | 1 | 16.04.2012 06:37 |
Ostetaan Briggs&Stratton 5hp kone tai kaasari | Arska-tehtaalta | O/M/V Muut | 3 | 25.08.2010 14:02 |
Myyty Briggs & Stratton 8hp osia | akp | O/M/V Muut | 0 | 18.06.2010 18:33 |