![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Kokemuksia halkomakoneista?Eli nyt (vähän myöhässä taas) pitäis jatkaa klapishowta. Tilanne on se, että mulla on koivurankaa, paksua ja ohkasta, mitat vaihtelee noin 40 cm halkaisijasta 10 cm. Osa on pätkitty puolen metrin mittaisiksi. Ja tätä mittaa tarvitsenkin. Aiemmin ollaan halkaistu puut naapurin traktorin "ruuvilla", mutta eihän se nyt ole kovin turvallinen, lisäksi noita paksuja pöllejä ei pirukaan nostele siihen koko päivää. Eli millaisia halkomakoneita ihmisillä on käytössä? Sähköä klapintekopaikalle saa roikalla noin 20 metrin päästä, polttomoottori käyttöinen käy. Ei tarvii olla mikään ammattivehje, mutta kuitenkin nopeampi ja kevyempi käyttää kuin kirves.. ![]() Suositelkaa jotain ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tuolla pohdittu asiaa: http://forums.offipalsta.com/showthr...ht=halkomakone
Ja tuolla: http://forums.offipalsta.com/showthr...ht=halkomakone
__________________
Tumpula Racing Team |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Isäukko osti tuollaisen muutama kuukausi sitten ja on ollut ihan tyytyväinen.
http://www.puutarhatukku.fi/product/...0-halkaisukone Aikasemmin kanssa ruuvilla halkaistiin mut kyllä tuo sen voittaa. Ainakin toistaiseksi toiminut hyvin. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
itellä Nutool LS 2300. Halkaisee niin ison koivupölkyn kun jaksaa koneeseen nostaa. Tein telineen koneelle niin on helppo liikutella ja jaksaa vielä nostaa pakun kyytiin. Koneen paino 78kg+jalusta. Nopeus riittävä.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Multa löytys metrin iskulla oleva ja kaksi nopeuksisella venttiilillä oleva perässä vedettävä malli. Iskun pituuden voi säätää lyhyemmäksikin esim. 50 cm. Käyttövoima tulee 6,5 hv polttomoottorista. Laite on kasattu, kokeiltu ja modattu venttiili yhden käden käytettäväksi. Yhtään puuta ei ole halkaistu.
Lähtis 1300 eurolla, ovh 1690 euroa. tryyk1(ät)luukku.com nollaneljäsataa808134 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Piko 1100 sähkömoottrilla halkasee kaikki mitä jaksaa nostaa pöydälle oksasten kassa joutuu kääntelee
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
mä ostin tälläsen, kaks kevättä käytetty, 130h mittarissa.
http://vilkutin.1g.fi/kuvat/2014/halkokone.jpg
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
#8
|
||||
|
||||
![]()
on muuten vissi ero tollasessa 200e koneessa http://www.youtube.com/watch?v=jdIPaLefz3A
tai sitten tälläsessä 500e koneessa http://www.youtube.com/watch?v=gojHOyTLu3w molemmissa on ilmoitettu sama halkaisuvoima. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
http://www.konetoimi.fi/tuotteet/puu...unhalkaisukone
Mulla on tollanen ja oon siihen todella tyytyväinen. Tossa on plussana viä "hienosäätö" halkaisupituudelle, ton 3-pykäläisen tasosäädön lisäksi.
__________________
-MMC- |
#10
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
-MMC- |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Tarkistin oman härpäkkeen speksit, on AL-KO KHS 5200, juttua löytyy kuukkelilla paljonkin. Valovirtakampe 5 tonnin puristuksilla, toki perushidas mutta halennut kans jokainen pölli minkä jaksaa päälle nostaa. Testinä noin 70 cm halkaisijaltaan koivun kiharasyinen tyvipölli, pituus toki vakio 33 cm.
Pikku modauksilla siitä sais paremman eli pöytään levikkeet ettei puoliskot putoais maahan ja halkaisijaan laitettava "kidan lyhennin" ristikkohalkaisijalla esim. 33 cm klapeille ohuemmista pölkyistä. Jollain valmistajalla onkin kai tuommoinen ristiteräinen putken pätkä jonka päässä halkaisuevään sopiva silmä? Kolmisen vuotta tehnyt mukisematta hommia, puolen vuoden ulkosäilytys sai aikaan lämpösuojan pimenemisen mutta ohitin sen. Katkaisijan roiskevesisuojan kehysrengas myös muovinen rimpula, meni poikki. Nykyhinnat noin 300,- jerkun pinnassa. |
#13
|
||||
|
||||
![]() Veli osti tuommoisen 6 tonnin pystymallin parilla sadalla vähän käytettynä. Uudet maksaa tonnin. Ristiterällä menee kuvan mukainen 20 cm koivu neljään osaan. Joskus täytyy ottaa risti pois, jos on oksa pahasti kohdalla. Useampi motti ollaan halottu koivua ja mäntyä, ihan ok peli.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Öljyvahdista kokemuksia??? | -Jyki- | Chit-Chat | 0 | 01.04.2011 09:18 |
kokemuksia | petrool | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.12.2008 20:14 |
kokemuksia pressutalleista ? | pee | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 19.07.2007 09:04 |
seosmittareista kokemuksia ? | pee | Tekniikka & Jutustelu | 22 | 25.04.2006 10:03 |
KOKEMUKSIA ? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 22.02.2006 09:10 |