Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.07.2005, 20:40
lepoantti lepoantti on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.01.05
Sijainti: Sawo, Leppävirta
Viestit: 2.708
Perusasetus

bj:n takajarrusylinterit..........???


leimasetän kehoituksesta ja omasta ynnä muiden turvallisuudesta johtuen rupesin elvyttämään takajarruja. jokseenkin toimii vaan toinen puoli oli yli sallitun heikompi.

paikallisesta tarvikepuodista tilasin tiivistesarjan 28.57mm auton vuosimallin mukaan eli syksyllä -79 rekisteröity käyttöön. jarrut auki ja olihan siellä yksi mäntä kunnolla jumissa ja muissakin pientä herkistelyn tarvetta. ja sitten kun osat oli levällään niin mauseri käteen ja kas ihmettä, mäntä olikin 23.8mm!!! eli vanhemman bj:n sylinterin halkaisija pitäis olla 22.22mm!! no, onneksi kaikki männän kumit oli ehjät ja huhujen mukaan suojakumit saa käymään isommastakin sarjasta.

just motonetin luetteloa selasin ja siellä tuli vastaan että FJ 55 73-80 olis 23,81mm takasylinterit. onkohan jossakin vaiheessa autoon uusittu em. mitalla olevat syltyt vai onko jaappanin pojat kasailleet autoja niistä osista mitä on maasturilinjalta käsiin saaneet haalittua??

onko muilla vastaavia elämyksiä jarrujen osalta? tosin ainahan mallivaihdokset ja muutokset tuottaa autojen varaosissa hankaluuksia ja usein vasta runkonumeron perusteella saa selville mistä osista auto on kasattu.

mutta kyllä tulee mieleen levyjarruvirittelyt kun rumpuja aukoo.........

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 28.07.2005, 05:43
HJ60:n Avatar
HJ60 HJ60 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 2.344
Perusasetus

Ei oo jarruista, mutta 2H:n nokka-akselin laakereiden kohdalla kokomuutokset menee tarvikeliikkeen kirjoissa eri vuosina ku tojolla, eikä tarvikkeena saanu sopivia. Tojolla ne haluaa aina tietää runkonumeron ku osia hakee, hankalaa vaihdettujen osien kohdalla.

Minä mistään mitään tiedä.

Miesten lelut on kookkaita.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 21:28 (GMT +2).