Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.03.2014, 12:12
TARO59 TARO59 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.07.13
Sijainti: porvoo
Viestit: 162
Perusasetus

hihnapyöräpultti 2l2 kone


Onko kampiakselin hihnapyöräpultti 2l2 koneessa vaihdettava aukaisun jälkeen eli onko venyyvä sorttia ja jos toyotan hintoja?
Samalla aukaisulla niin pystyykö sekä kampi että nokka akselin stefat vaihtamaan purkaamati mitään missä ne on kiinni tarkoitan laippoja tietysti remmi osineen poissa ja ellei mitä luukkuja ja eritoten mitkä tiivisteet on hommattava.
Mielellään kaikkien toyota varaosanumerot kiitos. Ja kyseessä 2l2 kone vm-90 ennen kuin joku ehtii huomauttaa ja 2.4 dieselkin

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 10.03.2014, 17:50
jesse89 jesse89 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.01.12
Sijainti: Pennala Suomi
Viestit: 479
Perusasetus

Itse vaihdoin kampiakselin sekä nokka akselin etupuoliset stefat 2lt koneeseen ja samalla pultilla laitoin kiinni. Jos omaat jonkun jolla lämmittää pulttia reilummin olisi se suotavaa nokka akselin pultissa tai itsellä se oli todella tiukassa koska liima lukite välissä. Kasaessa laitoin soft lukitetta sinne myös varmuudeksi.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.03.2014, 01:45
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Minun kokemuksen mukaan nuo "aina vaihdettavat" ei kuulu toyotaan


Siis ei täsmätietoa k.o nimimerkin "TARO59" koneesta, mutta jos esim. 1hd-t (siis hdj-80 koneessa) kaikki pultit on kierrätettäviä, toki pitää tarkistaa, että ei ole venähtänyt.
Ja joisissain merkeissä maksajan pitää ostaa normi huollossa, esim. jakohihnan vaihdossa, perus M- kierteisiä pultteja! toki nuo on paljon parempia, kuin halpakaupan kilopultit, siis ainakin osassa "uuma" on juurikin tuo kierteen ulkohalkaisija! Ja noille "paremmille" pulteille löytyy ajoittain käyttöä..... (yksi tuttu vaatii kaikki vaihdetut osat itselleen...)

Joskus mietityttää, kun puhutaan "kertakäyttö" kulttuurista, niin miksi pultin kierteeseen pitää laittaa semmoista myrkkyä/mänkkiä, että sitä ei voi käyttää uudelleen?
Olisko syynä se, että "pientä" lisäkatetta.....; siis myös toyotalla pultit on kalliita, varmaan moninkertaisia hinnaltaan (siis pultteja ei vaihdeta aina)....
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty 2L2-T ja 2L2 moottorit osina poiu O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 17.10.2013 05:48
Myyty 2L2 ja 2L2-T moottorin osia poiu O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 20.07.2013 06:40
Myyty Toyota 2L2 kone turbotettuna tapsa4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 13.11.2010 14:20
Myydään hilux jouset, 2l-t, 2l2-turbo moottori yhdistelmä kone osina. toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 10 21.02.2009 17:58
Ostettu: toyota 2l tai 2l2 tai 2lt tai 2lt2 kone las-c O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 22.10.2006 06:42


Sivu luotu: 17:31 (GMT +2).