Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 05.07.2010, 18:59
tapsa86 tapsa86 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 03.04.08
Sijainti: orimattila, Finland.
Viestit: 213
Perusasetus

suzuki samurai lehtijouset


samuraista on takaalta kolmas lati lehtipakasta poikki ja muutenkin( etu/taka) jouset on lässähtäneet pahasti, korotustakin sais tulla. mistä saa edulliset "korotus" jouset tilalle. näytää noi sarjat maksavan auton hinnan mitä eteen tuli.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.07.2010, 19:46
korbimotors:n Avatar
korbimotors korbimotors ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 18.04.07
Sijainti: Salla, Finland.
Viestit: 758
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tapsa86 Näytä viesti
samuraista on takaalta kolmas lati lehtipakasta poikki ja muutenkin( etu/taka) jouset on lässähtäneet pahasti, korotustakin sais tulla. mistä saa edulliset "korotus" jouset tilalle. näytää noi sarjat maksavan auton hinnan mitä eteen tuli.
Käy ostamassa motonetisa peräkärryyn tarkoitettuja jousipakkoja ja lisäilet niistä vaan oman mielen mukaan lateja. Ei maksa paljon!!
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei..
Toyota hilux
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 26.07.2013, 21:10
kampiveivi kampiveivi ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 26.07.13
Sijainti: Nivala, suomi
Viestit: 10
Perusasetus

Jatkampa tähän keskusteluun kun en ilikiä uutta alottaa...
On tässä vuoden päivät tullu omistettua -89 samurai. Kiva peli mutta alkaa nuo jouset olla jo jonkin verran lässähtäny ja auto tuntuu melkoselta kivireeltä kun ei paljo ole joustovaraa kun pohjaanlyöntikumit jo puuttuu peliin. Iskarit varmaan ei kovin häävit enää ole joten nekin samaan pakettiin menis vaihtoon. Mitään kauheita korotuksia ei ole ollut tarkoitus laittaa. Ihan miedolla setillä olis tarkoitus mennä.
Alkuun mietin että jos koittas takoa niitä entisiä ja vaikka lisäillä noita kärryn jousia. Mutta varsinkin takajousissa norrassa on alemman jousen pää syönyt pahan kolon ja riskinä on että jousi katkeaa siitä herkästi. Joitain sarjoja olen katellu mm offivarusteelta ja cros4wd:tä. Matalin korotus sarja mitä löysin on +50mm eli 2". +40mm jousiakin ois myynnissä mutta ei sarjana. Iskareiden +muun hilppeen kanssa menee hinta yli jos vaikka verokiksi ottas sarjan +50mm korotuksella.
Tarviiko tuota +50mm korotusta muutoskatsastaa? Ja entä miten on kun ois tarjolla jäykempää= kantavampaa ja "löyhempää" sarjaa. Miten ratkaiseva ero niillä on. Onko jäykkä miten kova sitten tie ajossa tai löysä liika vetelä?
Oma käyttö ei mitään hc offailua ole vaan tähän asti lähinnä tarve ajoa muiden harrastusten lomassa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.07.2013, 08:16
cybress:n Avatar
cybress cybress ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.08.11
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.751
Perusasetus

http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=95405


Vois vaikka tuolla jatkaa kyseistä keskustelua...
__________________
LaMaas offroad
Pohjois-suomen offroad
Offroad Oulu
Www.Suzuki4x4club.fi
www.laplandtrophy.com
Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 27.07.2013, 08:47
kampiveivi kampiveivi ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 26.07.13
Sijainti: Nivala, suomi
Viestit: 10
Perusasetus

No, pitääpä sitte jatkaa sinne. Tuntu vaan turhan "laajalta" aihepiiriltään tuo keskustelu ketju.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 27.07.2013, 09:59
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.059
Perusasetus

Paremminhan tämän topikin otsikko natsaa kuin tuo yleisjorinat.

Kaikki v. 1993 jälkeen tehdyt jousituksen korkeusmuutokset tulee muutoskatsastaa jos se on ilmeistä. Toki jonkun yksittäisen latin vaihto käyremmäksi tuskin ketään kiinnostaa.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 27.07.2013, 11:06
Palde Palde ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.09.03
Sijainti: Kuru, Finland.
Viestit: 1.097
Perusasetus

Terveeks !

Mulla oli kanssa 410:n kans aikoinaan samaa ongelmaa , paitti että mulla oli vielä lisätty joka nurkkaan vieterit = järkyttävä kivireki ilman sisään - tai ulosjoustoa

Tilasin sitten tollaset Heysteenin tekemät paraboliset-jouset , niin johan muuttu ajettavuus paremmaksi ! ( toki maantiellä pitää "suurissa" nopeuksissa kurvailla rauhallisesti )
Maastossa muuttu eteneminen paremmaksi kertaa 10 , jos vertaa vanhaan alustasettiin. Vakio alustasta mulla ei siis ole mitään ajotuntumaa metsän puolelta.
Ainoa miinus oli noissa yksilehtisyydentakia tuo s-mutkalle menemisen vaara , jos tömäyttää latin kiveä päin ... Naapurin pojaat ajeli yhen latin mutkalle , mutta saivat vissiin jotakin hyvitystä ja uudet etupakat olikin sitten kaks´lehtiset.

Tossa näyttäs olevan jonninmoinen setti : http://www.heystee-automotive.com/on...hp?cPath=24_52
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 28.07.2013, 21:14
kampiveivi kampiveivi ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 26.07.13
Sijainti: Nivala, suomi
Viestit: 10
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti


Kaikki v. 1993 jälkeen tehdyt jousituksen korkeusmuutokset tulee muutoskatsastaa jos se on ilmeistä.
Varsin tulkinnan varaista. Vaan eipä tuo ongelma sinällään ole jos se on vain pelkkä "muodollisuus" eikä homma ole inssin mielialasta kiinni saako leimaa vai ei.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Palde Näytä viesti


Tilasin sitten tollaset Heysteenin tekemät paraboliset-jouset

Tossa näyttäs olevan jonninmoinen setti : http://www.heystee-automotive.com/on...hp?cPath=24_52
Nuo ei taida olla korottavat? Ei sitä ainakaan mainita. Mutta eipä se mikään itseisarvo ole jos jousituksesta tulee inhimillisempi ja töyssyt ottaa vastaan jouset eikä pohjaanlyöntikumit.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Suzuki sj 410 paremmat lehtijouset jaakku O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 06.08.2009 17:27
Myydään Suzuki Samurai Rekisteröimätön O/M/V Ajoneuvot 0 15.09.2008 16:12
Myyty Suzuki Samurai -89 Nerd-O O/M/V Ajoneuvot 4 05.09.2008 16:50
M: Suzuki Samurai -88 MYYTY & Suzuki DR 650 SE -96 COWBOY O/M/V Ajoneuvot 4 19.10.2007 06:48
M: Suzuki Samurai SJ 413 kalkkuna O/M/V Ajoneuvot 0 20.09.2006 22:27


Sivu luotu: 01:54 (GMT +2).