Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.04.2005, 09:12
HEKULIINI HEKULIINI ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.04.04
Sijainti: Belarus.
Viestit: 1.681
Perusasetus

Onks kellään V70 volvoo???


Emäntä haluis vaihtaa luotettavan diesel ooppelinsa V70 malliseen bensa volvoon, vuosimallia 01 tai nuorempi. Onkos kellään täällä tietoa/kokemusta kyseisistä kulkineista? Ainoo paikka netissä, missä volvoista(noin nuorista) keskustellaan on suomi24:n sivut, ja siihen tietoon, mitä sieltä saa en luota pätkääkään...

Onkohan sillä liikaa rahaa??? Täytyypä kysäisätä...

--Dodge ja Jeeppi ne yhteen soppii--

....o_o_o_o
./| ,[_____],
|¯¯¯L--O|||||||O
()_)¯()_) ¯¯¯ )_)

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.04.2005, 09:26
MK MK ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.03.03
Sijainti: Vantaa, Finland.
Viestit: 1.337
Perusasetus

http://volvolandia.com/


www.alanmiehet.com #2
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.04.2005, 09:46
Elmor Elmor ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.02.04
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 116
Perusasetus

www.carsurvey.org

Jenkit on tietysti saastuttaneet tämänkin sivuston typerillä kommenteillaan, mutta löytyy sieltä ihan hyviäkin kirjoituksia.


Elmor
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.04.2005, 11:29
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Mulla oli 2½ vuotta V70 awd, tais olla just 2001 mallia, tykkäsin tosi paljon, nykyään tulee melkein ikävä lähes joka kerta kun oon saapilla liikenteessä. Tuo oli bensakoneella, sekalaiessa ajossa soppa meni ~11 kesällä ja lirtan-pari enemmän talvella, matka-ajossa 9 tai jotain. Toimi hyvin paria pikkuvikaa lukuunottamatta, valot ja loota asettui softapäivitysten jälkeen. Tää ei sitten oo vitsi, tomaatti nykäs hieman kylmänä sievästi ajaessa kakkoselta kolmoselle vaihtaessa, kävin jonkun muun syyn takia wetterillä (olisko ollit takavaloista polttimo palanut) ja mainitsin asiasta ihan ohimennen, niin päivittivät lootan ja/tai moottorinohjaustietsikan ohjelmat tai asetukset tai jotain ja sitten vaihdot olivat mukavan pehmeät kaikissa tilanteissa.

Toi volvon "leikkineliveto" toimi tiellä hyvin, mutkaan kun painoi reippaasti kaasua niin auto kulki nätisti ripa edellä, kaasulla sai säädettyä luiston leveyttä. Meni myös lumessa ja pehmeässä hiekassa (uimarannalla) erittäin hyvin. Minkäänlaista etuveto/takaveto vaihtelua tai sellaista en havainnut, se vaan toimi.

Taakse vaihdettiin pienten kolinoiden takia kallistuksenvakaajan koiranluut, hieman yllättävä vika/kuluminen jotain 30-40 tuhatta ajetussa autossa, mutta se oli liisari niin ei tarvinnut kuluista huolehtia, omalla rahalla en tosiaan olis pienten sivuäänien takia moisia vaihtanut.

Ainoa auton vaihtamisen syy oli käyttötarpeeseen nähden hieman turhan kallis kuukausimaksu.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 20.04.2005, 12:40
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.875
Perusasetus

Osta emännälle jeeppi <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> En tie onko tuolla nettiautossa vielä myynnissä sellainen valkoinen luotettava ja huokean hintainen jeep.. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

-- Osta auto Delta-autosta! Arvomme varusteet autoosi! --

Nerd-O
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 20.04.2005, 13:28
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

OK peli

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 20.04.2005, 13:31
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

OK peli onhan noi lapparitkin nähty
Ainut huono asia on se et naapuria rupiaa VI...TAA
Mut kyl offari senkin kestää

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 20.04.2005, 19:33
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.564
Perusasetus

Mulla oli -99 V70 bensalla, toihan oli sitä vanhempaa koria... eli saattaapi olla OT?

Lähes pelkästään hyvää sanottavaa, muutama negatiivinen kommenttikin.

+tilaa on, ja takakontti käytännöllinen kantikas.Ei mikään sukkula mukamas-farkku kuten jotkut muut.Koskee varauksin tota uudempaakin

+penkit ainakin mun kotleettiselle vartalolle erinomaiset.Just tuli käytyä uudehkolla S60:lla Treella eestaas, siinä olleet nahkajakkarat olivat huonommat.Jotenkin liian tasaiset... Mutta noissa uuskoppasissa V70:ssä on kans hyvät penkit, sen mitä oon käynyn istumassa.

+lämpöä piisas, ja autom.ilmastointi pelas hienosti.

+selkeä ja turhia prameilematon, toimiva mittaristo/kojelauta yleensäkin. Sama juttu uudemmassa.

+hyvät valot, uudemmasta ei kokemusta.Tossa S60:ssa oli kyllä ihan ok valot.

-ehkä jonkun mielestä janoinen? Mulla söi alle kympin kaupungissa, ja just alle seiskan maantiellä.Tosin on tarkka sille kaasulle, ei tarvi paljoa ajaa "ei jouheasti" niin kulutus pomppas sen 0,5-1 litraa.Ihan ok, kumminkin puolentoistatonnin keijukaiselle joka ei ole kovin sulavalinjainen.

-alustassa kallistuksenvaimentajan välitangot kestävät n.50tkm.Ehkä vähemmänkin.Myös takalevyt aika lyhytikäiset, mulla kesti 50tkm ja olivat pahasti uraiset.
Samaa vaivaa lienee uudemmassakin,toi mainittu S60 kolisi ihan samaan tyyliin.+70tkm ajettu.

Tossa nyt jotain, tota edellistä koppaakin haukkuivat epäluotettavaksi.Mulla kumminkin oli ko.mobiili -99-03, eikä normikäyttöä kiusaavia vaivoja ollut.Ainut oli toi kallistuksenvaimentimen korjaus, mut sehän meni norm.huollon yhteydessä.

Toi Suomi24 on ihan pärseestä, myös muiden merkkien kohdalla.

Ai niin, älä osta millään läskeillä olevaa.Tulee hyvästä menopelistä ikävän uraherkkä/hermostunut ajettava.Järkevillä kumeilla toi on tosi mukava ajella, eikä enää traktori, vaikka omaani pitkäkatto sellaiseksi sanoinkin...



Life sucks, then you die...
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 20.04.2005, 20:42
BAe146 BAe146 ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 20.08.03
Viestit: 566
Perusasetus

Raktori mikä raktori eikä muutu vaikka voissa paistais<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
T:Jukka
RR92

Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 20.04.2005, 21:19
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.564
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Raktori mikä raktori eikä muutu vaikka voissa paistais<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
T:Jukka
RR92

Huomenna saattaa olla ohjelmassa Kardinaalin läskin tummumisen seuraamista toimistolla...<img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>

Life sucks, then you die...
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 20.04.2005, 21:30
Joukka:n Avatar
Joukka Joukka ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 03.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 619
Perusasetus

Emännälle on ollu jonkin aikaa alla tommonen Volvo, V70 R AWD -98 Automaatilla. Se vanhakoppanen.
On tykännyt, mitä nyt kuulemma vähä hengetön edelliseen kauppakassiin, Toyota GT-Four-96:seen verrattuna.
nooh, lastuttamallahan sekin homma hoituu kuntoon, automaattilaatikko rupee vaan huutaa armoa, luultavasti.
Kaverilla on V70 Dieseli, jolla on ajettu jo yli 600tkm ja hyvin kukkuu, eli eiköhän tuo volvo oo edelleen ihan kestävä peli.





- Jeep ZJ, kun haluat purjehtia mukavasti mättähältä mättähälle.
- Finnish Jeep Driver's Club www.fjdc.org (Nimestään huolimatta ei ole merkkikerho)
- Päijät-Hämeen Maastoautoilijat www.PaHaMa.com
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 21.04.2005, 08:22
blazoffer:n Avatar
blazoffer blazoffer ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 31.01.05
Sijainti: Sipoo
Viestit: 802
Perusasetus

Varmaan ihan ok peli, MUTTA yritä hankkia siihen - jos on vielä voimassa - huoltosopparille jatkoa. Kaveri hankki tuossa juuri "uuden" auton (päätyi ei-Volvoon) ja etsikkoaikana oli kysynyt hinausautoa ajavalta kaverilta, mitä autoja hinataan eniten. Vastaus oli tullut kuin apteekin hyllyltä: "Kaikki uudet Volvot V40:stä lähtien - sähkövikoja"

Asiasta en enempää tiedä, mutta antaisin tuollekkin lausunnolle jonkin näköisen painoarvon. Tosiasiahan kuitenkin on ettei rikkoutumatonta autoa ole vielä rakennettu.

Sen verran, mitä "uusia" isoja Volvoja olen ajanut niin onhan ne pirun mukavia pelejä ja kiva pärtsää maanteillä. Nurkissahan ne on vähän panssarivaunuja, mutta eihän niillä tarvi kaahailla kortteleissa.

Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 25.04.2005, 17:05
Kentsu Kentsu ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 09.02.03
Sijainti: Pornainen, Finland.
Viestit: 713
Perusasetus

V/S40 ei mitään tekemistä V70 kanssa ainoot yhtenäiset osat taitaa olla volvo merkit. V70 on aikas luotettava peli, oon on tullu nähtyä muutamia tossa viimeisen 5 vuoden aikana kun oon ollu Biliassa töissä.

Kova jätkä vinssaamaan!
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 25.04.2005, 17:33
Päksi:n Avatar
Päksi Päksi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 25.09.03
Sijainti: Etelä-Savossa, Suomi-Finland.
Viestit: 491
Perusasetus

Menee OT: Mulla on italiasta tuotu V40 -98 ollu kohta kaks vuotta käyttiksenä. Ilmastointilaite oli ostettaessa paskana mut senjälkeen ei mitään vikoja. N.35000 tullu mittariin. Hiton hyvä auto ei muuta voi sanoa!

- Miehän sanoin! -
- Kuolema ja verot, kaksi asiaa joihin voi aina luottaa! -
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Onks kellään finvalp Chit-Chat 0 11.01.2008 11:35
Onks kellään suomessa IROKeja off road käytössä?? Jare Tekniikka & Jutustelu 36 11.04.2006 10:21
onks mäntsälään menijöitä? A45 Tapahtumat 23 12.06.2005 20:16
Onks lainaa... ari Tekniikka & Jutustelu 1 10.03.2004 23:59


Sivu luotu: 17:39 (GMT +2).