![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Suzukin jarrumötikkä (?)Ilmasin jarruja eilen ja tutusuin samalla jarruputkien vetoihin omassa Suikassa. Suunnilleen keskellä autoa on seuraavanlainen härpätin. ![]() Siihen tulee kaksi jarruputkea ja lähtee takajarrujen putki. Toinenkin putki lähtee johonkin taakse perän tuntumaan, mutta jatkoa siitä eteenpäin en löytänyt. Ilmaruuvista koitin ilmata samaan tapaan kuin sylintereitä, mutta ei sieltä mitään nestettä tullut... ![]()
__________________
Suzuki SJ410 -83 |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Parempi 10 ruuvia löysällä, kuin 1 liian tiukalla |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Toi putki joka lähtee ton härpättimen alimmasta kohdasta (jossa on toi klemmari kiinni) menee taakse perän viereen. Ilmeisesti se sitten säätelee painetta... riippuen kuormasta.
__________________
Suzuki SJ410 -83 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Se on umpi tanko, ja se liikuttaa tuossa kumin sisällä suojassa olevaa venttiiliä. Irrota tanko akselista ja liikuttele varovasti ylös alas. Jarrupaineensäätimen nipasta pitää tulla ilmatessa nestettä, eniten silloin kun tanko on yläasennossa eli ns. eniten kuormaa.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kylläpä näyttää kovin toyotalaiselta osalta, lieneekö HJ:sta lähtösin vai onko suzukissa identtinen säädin? Eikös suzukin säädin ollu toisessa runkopalkissa kiinni eikä tossa keskellä. No oli miten oli kyllä tosta vasemmalle näyttävästä nipasta pitäs nestettä saada tuleen.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Pitänee ottaa autki ja putsata sisältä... Tiedä sitten onko nyt jumissa vai mitä, mutta mitään sieltä ei tullut.
__________________
Suzuki SJ410 -83 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
omassa suikassa kanssa tappelin kyseisen alp venttiilin kanssa ja sitä ohjaa etujarrupiiri joten tosta nipasta tulee etujarruilta nesteet se vaan siis rajottaa nesteen liikettä takajarrupiirissä ja on sit aika tiukassa se iso mutteri siinä omassa ei lähtenä kun lämmittämällä ja tosta ilmauksesta ensin pitää ilmata tosiaan etujarrut sit tosta venttililtä ja sit vasta takajarrut
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Juolahti mieleen jotta oletko tarkastanut ettei se ilmausruuvi ole ruostunut umpeen vai oletko kokeillut ottaa sen kokonaan pois eikä siltikään tule nesteet pihalle ?
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Lainaus:
![]() Jos jollain vaan on jonkinlaista virtauskaavaa jarruputkista, niin auttaisi varmasti ymmärtämään.
__________________
Suzuki SJ410 -83 |
#10
|
|||
|
|||
![]()
juu siis etujarrujen paine ohjaa sitä alp venttiliä mut ei mene kummiskaan etujarruille eli siis kun painat jarrua etusethan pitää ottaa eka eli se paine sit tulee sinne ALP:ille joka sit aukeaa ja antaa painetta takajarruille sen mukaan missä asennossa se tanko on tais olla tossa kuvassa niin se ylimmäinne putki sitä kun seuraat niin pitäs liittyö etujarruille menevään linjaan ja on ihan normi härpäke tämä tämmösissä vanhemmissa kamppeissa pitäähän sitä takajarruja jollailla säätää muuten on talvella jarruttelu mielenkiintoista KOKEMUSTA ON omassa suikassa tällähetkellä pumppu jarrut tod näk pääsylkyssä jotain vikaa
Viimeksi muokannut Soikko : 11.03.2011 07:31 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Suzukin takavaloista | MikkoS | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 12.06.2009 15:17 |
A:Suzukin etupenkit | asentaja | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 02.12.2006 19:51 |
suzukin soa:n leimaus | Poor | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 27.11.2006 22:48 |
M: suzukin takapenkki | MiKo | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 15.11.2006 21:52 |
o: suzukin | luke_L | O/M/V Muut | 0 | 14.11.2004 21:52 |