Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.09.2005, 22:42
Nallentalli Nallentalli ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 21.09.05
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 7
Perusasetus

HJ-61 merkkivalot


Missä vika? Latauksen, turbon, vedenerottimen varoitus valot syttyvät ja sammuvat samanaikaisesti, milloin vain ajon aikana. volttimittari näyttää samaa lukemaa koko ajan, eli lataus toimii. (ps.valot palaneet viimeiset pari viikkoa koko ajan)

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.09.2005, 23:35
Tojo4wd:n Avatar
Tojo4wd Tojo4wd ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 04.07.03
Sijainti: Pirkanmaa/AKAA, Finland.
Viestit: 2.183
Perusasetus

Tuola keskustelua samasta aiheesta.
http://forum.slck.net/moottoriturvat/viewtopic.php?t=87

#########################
Tää on ihan helpporeitti.
#########################
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.09.2005, 13:02
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Aika hauska nimi sulla... <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Niin... edittinä senverran, että mulla on HoJossa sama vika. Kun polkasee kaasua senverran, että turbon vihreä valo herää, niin valot sammuu.. Pitäis vissiin se perkeleen starboxi, vai mikä tulitikkulaatikko se olikaan, aukaista ja penkoa, ennekuin vika äityy sietämättömäksi.

Kaivaa se..

www.nalle-offroad.com

Edited by - Nalle on 22/09/2005 14:14:23
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.09.2005, 17:24
PikkuF:n Avatar
PikkuF PikkuF ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 31.07.03
Sijainti: Porvoo,eteläsuami
Viestit: 559
Perusasetus

Laturin sisällä oleva jännitteensäädin oli ainakin omasta Urbostani rikki aiheuttaen tuon joulukuusi-valoilmiön.
Eli uusimalla säätimen (tuli vaihdettua koko laturi) onkelma poistui....

Helppoa niinkuin Bead Lock vanteen pesu...
http://www.slck.net
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 13.01.2006, 19:10
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Jeee!!!!

Merkkivalo-ongelma poistunut. Lääkkeeksi löytyi uusi (käytetty) latausrele tuonne laturin sisuksiin.

Nyt kun vaan vielä löytäis sen pienenpienen ruuvin, joka piti päästellä irti, kun säädintä irroittelin. Kyllä kovasti koitin laturiinkin kurkistella, mutta ei näkynyt.. Onneksi uusi ruuvi oli saatavilla, mutta pikkuisen huolettaa tuon yhden "katoaminen".. Kun nyt vaan olis laturin ULKOPUOLELLA... <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>

Kaivaa se..

www.nalle-offroad.com
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 02.02.2007, 19:24
olL olL ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.01.07
Sijainti: Kajaani, Finland.
Viestit: 147
Perusasetus

Juu merkkivalot (lataus ja filtteri) jäi palamaan omassa 60:kin, selasin näitä voorumeita (PS ja slck), ja tiaknoosi valmistui, latauksensäädin (irrallisena tässä) vaihtoon. No onneks sain kuitenkin sen ekaks ilimatteeks testattua, eipä ollut se. Sitten purkamaan laturia, (hiilet vaihdettiin muuten ihan ekana), ja mittailemaan käämejä ym. OPA:n kanssa päädyttiin yksimieliseen tulokseen, ankkuri p..kana.

Hankintaepisoodin jälkeen sitten tossa töitten jälkeen uus-käytetty laturi paikalleen, ja voilá, se futaa sittenkin.
Vähän kävi vaan vinkka "tallissa" ja onneks ei ollut kuin jotain 7 astetta miinuksella, helppo homma valkoselta ihmiseltä hanskat käessä, --ttu on se tupeltamista

Btw, vanhalla laturilla auton oma latausmittari näytti noin 23 V:a

Näin taas käyttisrojekti välttyi niskalaukauksilta, but clock is tickin', jälellä noin 268 056 000 pienimmän viisarin heilahdusta

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HJ 61 Merkkivalot O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 25.11.2006 12:53
HJ61:n merkkivalot sekoilee?? Tekniikka & Jutustelu 4 17.11.2005 21:45


Sivu luotu: 22:17 (GMT +2).