Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.01.2020, 11:05
RR&L:n Avatar
RR&L RR&L ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.06.10
Sijainti: Raahe/Liminka/Jalasjärvi/Kuusamo
Viestit: 175
Perusasetus

Kiinnostaako Maxxis offroad-renkaat?


Kyselisin onko harrastajilla vielä mielenkiintoa Maxxis offroad-renkaisiin?

Harkitsemme parhaillaan Maxxiksen maahantuontia ja olisi hyvä tietää mielenkiinnon ja tarpeiden taso.

Jos mallit ja koot eivät ole tuttuja niin niitähän näkee esim. täältä:
http://international.maxxis.com/tire...treme-off-road

Hintataso ollaan yleensä saatu kilpailukykyiseksi. Voi vastaillu tähän ketjuun tai laittaa yv:tä.

__________________
Joni Turunen
Raahen Rengas ja Laite Oy
+358nolla44nolla 554 288
http://www.raahenrengasjalaite.fi/
https://www.facebook.com/raahenrengasjalaite
https://www.instagram.com/raahen_rengas_ja_laite/
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.01.2020, 11:21
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Sen verran voin kommentoida että tällä hetkellä Maxxiss trepadorit ovat suorituskyvyltään ja hinnaltaan mielestäni parhaat. Puhutaan kokoluokasta 37, 40 ja 42. Sekä tietysti mud trepador 38.5x12.5x16. Ainoa ongelma näissä on leveys joka rajoittuu tuohon 12.5 kokoon.

Pehmeä kisaseos on ollut hieman arveluttava koska esim. pakkasessa käyttö on ohjeiden mukaan kielletty. Kuitenkaan ei ole havaittu että tästä olisi ollut mitään ongelmia ja kuluminen on myös melko maltillinen. Paitsi tehokkaassa autossa joka syö nappulat pyöreiksi aika nopeasti. Pointtina se että 37x12.5x16 trepadoria saisi myös "non-competition compund" seoksella. Sellaiset voisin joskus ostaa omaan käyttöautoon jolla tulee kilometrejä enemmän kuin varsinaisella offiautolla. Niiden hinta sekä saatavuus kannattaa myös selvittää ja se miten ne erottaa pehmeistä malleista. Ilmeisesti ainakin pehmeät mallit on merkattu uutena keltaisella logolla joten onko ne sitten kovissa vain mustat?

Creepy crawlereista ja muista katumalleista en osaa paljoa kommentoida mutta niistä ainakin löytyy leveämpää mallia mutta kuvio on vakiona tukkoinen, lähes allterrain

Viimeksi muokannut mikjus : 16.01.2020 11:24
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 16.01.2020, 13:55
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 734
Perusasetus

Itsellä ollut pari sarja creepyjä. Olivat surkean huonot kadulla ja välttävät metsässä. Nyt alla mudzillat 37" koossa. Oli edulliset ja varsinkin talvella osoittaneet monessa kohtaa ominaisuutensa metsässä hyviksi. Toimii myös kesällä hyvin ja kivellä tuntuu pitoa riittävän. Eikä ole ajellessa kyllä eteneminen renkaasta jäänyt kiinni. Alta 900€ oli uutena niin ovat olleet kyllä ehdottomasti parhaat hinta/laatu suhteeltaan.

Seuraavat on sitten trepadorit, sen verta vakuuttavan oloiset ovat olleet, mutta kyllä metsäajoa noilla vanhoilla menee vielä muutama vuosi.

Jokatapauksessa, äärettömän hyviä renkaita osa maxxiksen renkaista varsinkin nämä tuoreemmat mallit.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.01.2020, 15:22
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.518
Perusasetus

Maxxis renkaat saa vahvan suosituksen minulta. 38,5 creepy ja mud trepa on molemmat toimineet niille tarkoitetussa käytössä ja hinta on siedettävä vs muut vaihtoehdot.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate

”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 16.01.2020, 16:42
lepoantti lepoantti ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.01.05
Sijainti: Sawo, Leppävirta
Viestit: 2.708
Perusasetus

Joskus aikanaan oli creepyt 35x12,5 ja kyllä jäi hyvät fiilikset niistä, jos vielä joskus maastoautoilueläkkeeltä joutuu pois ja renkaita pitäisi ostaa niin kyllä creepyt olisi vahvoilla. Hinta/kestävyys/laatu/saatavuus puoltaisi hankintaa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 16.01.2020, 17:14
Fruehauf-CJ Fruehauf-CJ ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.05
Sijainti: Rämpsälä, Finland.
Viestit: 604
Perusasetus

Kiinnostaa. Maxxikset kokemuksieni mukaan vahvarunkoisia renkaita ja joskus on tarvetta yksittäiselle renkaalle.
Esimerkiksi 35x12.5 R15 Greepy Crawler
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Maxxis renkaat margus11 O/M/V Renkaat ja vanteet 0 03.09.2018 22:10
Myyty maxxis 31 10,5/15 renkaat JANI80 O/M/V Renkaat ja vanteet 2 14.03.2012 10:44
Maxxis renkaat... Gemari Tekniikka & Jutustelu 7 22.04.2005 21:39
MAXXIS renkaat Tekniikka & Jutustelu 2 21.08.2004 12:40
Maxxis-renkaat.. Sleeper Tekniikka & Jutustelu 11 15.07.2004 20:11


Sivu luotu: 18:18 (GMT +2).