Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.04.2013, 23:04
NiFa1 NiFa1 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 10.04.13
Sijainti: Lumijoki, Suomi
Viestit: 235
Perusasetus

Tapahtumista aloittelijoille


Aattelin kysyä ihan perusjuttuja näin aloittelijalle, eli aloitetaan siitä että onko tapahtumat yleensä ihan katsastetuille autoille vai onko erikseen kilpiautoille ja kilvettömille omat ajonsa?

Minkä kuntoisella autolla voi aloittaa tuommosen harrastuksen, että pitääkö se olla viimesen päälle rakennettu että kehtaa tulla paikalle ja että pysyy muiden perässä? Onhan se v-mäinen muille vetää perässä sitä hännänhuippua joka jää joka kosteikkoon kiinni. Missä vaiheessa porukka toteaa että "kyllä ne sudet sen sieltä syö"

Onko tapahtumat yleensä maksullisia vai onko ne tavallaan talkoohengellä?

Jos tulis omalla autolla paikan päälle mutta ei halua/voi lähteä omalla autolla offailemaan niin pääseekö kenenkään kyytiin seuraamaan vai mennäänkö jalkapatikalla vieressä?

Aattelin huomenissa ottaa yhteyttä tuonne Lamaasin porukkaan kun se on varmasti lähin mulla, ja vähän kysellä samoja kysymyksiä.

Rupes innostuttaan tämmönen ku katteli noita suomalaisia offivideoita, en menis traktorillakaan noista paikoista

__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.04.2013, 23:15
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Hypi vaikka muiden kyytiin eka, niin näet mitä touhu on, ja mihin omalla autolla voi päästä. ja sit omalla autolla mukaan, isommissa tapahtumissa on reittejä moneen lähtöön. Yleensä alussa kuskilta loppuu kantti ennen kuin auton kyvyt.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.04.2013, 23:21
NiFa1 NiFa1 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 10.04.13
Sijainti: Lumijoki, Suomi
Viestit: 235
Perusasetus

Jos mut joku huolii kyytiin niin mielelläni tuun hommaan tutustumaan! Oon ihan kiva ja suhteellisen sisäsiisti, paikoitellen jopa varsin hyödyllinen nisäkäs. :P
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.04.2013, 11:29
Fruehauf-CJ Fruehauf-CJ ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.05
Sijainti: Rämpsälä, Finland.
Viestit: 605
Perusasetus

Wuoksi off roadin ajopäivät ja reittitalkoo ym. tapahtumat ovat kaikenlaisille ajoneuvoille.

Ajoneuvojen kykyjen mukaan valitaan reitit ja mahdollisesti myös ajoalueet joihin pääsee vaikuttamaan mm. Worry palstan puolella ajoalue topiceissa

Kuskista on lähinnä kiinni mitä kalustoa tuo puistoon Vakio autolla voi aivan hyvin aloittaa! ja niin varmaan yleensä aloitetaankin.
Eihän sitä muuten tiedä mitä parannuksia niihin pitää tehdä

-Talkoot, Ensimmäinen ajopäivä (ajaminen) ja tutustuminen lajiin ilmaista.
-Ajopäivämaksu on kymppi ei-jäseneltä (2012).
-Ajopäivämaksu on kerholaiselta: viitonen/ajokerta (2012) tai vuosiajomaksulla (viime vuosina 50€) rajaton määrä ajopäiviä.

Pääosin kaikki tapahtumat (erityisesti normi ajopäivät) ovat avoimia kenentahansa tulla katsomaan tai osallistumaan pois lukien kilpailut ja yhteistyöseurojen yhteiset kilpailut tai hankkeet jotka ovat vain osallistuvien seurojen jäsenille.

Kerhon järjestämiin kilpailuihin kilpailemaan tai järjestelemään pääsee ilmoittautumalla, kilpailijoille se saattaa jotakin kustantaa Katsomaan pääsymaksun maksamalla.

Katsastus ei ole pakollinen suljetulla aluella.

Ajoneuvojen pakolliset varusteet:
-Vakuutus
-2kg Sammutin
-Tukevat hinauspisteet
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.04.2013, 16:09
elhapero:n Avatar
elhapero elhapero ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.07
Sijainti: Tammela.Finland
Viestit: 1.479
Perusasetus

Ihan hyvä että tämäkin tulee puheenaiheeksi. Meidän kerhon reittejäkin on muutama kysellyt että pääseekö vakiokalustolla,olemme pyrkineet tekemään reitit niin että siellä pääsee ajamaan vaikka täysin vakiokalustolla,kuitenkin löytyy rakennetulle kalustolle hyvää uraa ja laavulle menee hyvä metsäauto tie.
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK
Maplehill Productions
http://www.pajakallio.fi/
http://www.ipefix.fi/
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.04.2013, 16:48
Murros Murros ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 12.08.11
Sijainti: Pirkanmaa
Viestit: 719
Perusasetus

Deep Lake safari piti, muistaakseni, takavuosina muutaman maasturikoulun.

Oliskohan tälläiselle tarvista. Jos on niin kantsuu ottaa yhteyttä Deeplakeen.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 29.04.2013, 21:25
ISE ISE ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 25.11.12
Sijainti: s-salmi
Viestit: 436
Wink

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja NiFa1 Näytä viesti
Jos mut joku huolii kyytiin niin mielelläni tuun hommaan tutustumaan! Oon ihan kiva ja suhteellisen sisäsiisti, paikoitellen jopa varsin hyödyllinen nisäkäs. :P
fot 2013 on hyvä aloitella,luokkia vakioista,iso pyöräisiin.ja tapaa mukavija ja kokeneita alan harrastajia ympäri suomen.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 29.04.2013, 21:49
Glutton:n Avatar
Glutton Glutton ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.05
Sijainti: Sodankylä, Suomi
Viestit: 1.260
Blog Entries: 1
Perusasetus

Minäkin olen joskus aloittanut kyydistä ja sitten omalla orkkis autolla harjoittelemaan...
Tämä on hieno laji kun porukka autta toisiaan. Onhan sillä tietenkin niitäkin jotka ajaa koslansa kiinni ja huutelee vain että tarttee apuja. Eikä puhettakaan että nousis autosta auttaman muita tai edes itseään. Mutta onneksi vähemmän ja nekin varmaan sudet syö jossain vaiheessa.
Mutta pääsääntöisesti hyvä henkistä porukkaa... ja jos jotain menee rikki on porukka auttamassa että saadaan kuntoon... se jotenkin kuuluu lajin luonteeseen...
__________________
! Because earth aint not flat !
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
jokamiehen off ajo kuvia (ei tapahtumista) psychobilly Chit-Chat 1093 13.11.2018 22:27
ohjeita aloittelijoille Heguli Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta? 10 08.08.2015 08:58
Tietoa Tapahtumista Chit-Chat 2 23.01.2007 19:03
Tietoja safareista ja muista tapahtumista 2006 iippo Tapahtumat 0 23.03.2006 09:33
Kuvia tapahtumista???????????? Tekniikka & Jutustelu 0 14.04.2003 19:29


Sivu luotu: 06:48 (GMT +2).