Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 09.04.2013, 10:31
Remotecontrol:n Avatar
Remotecontrol Remotecontrol ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.09.09
Sijainti: Alajärvi
Viestit: 524
Perusasetus

Heps!

Tietenkin ensiaputaidot on kaiken aa ja oo. Välineillä ei saada mitään aikaan jos niitä ei osaa käyttää asianmukaisesti. Celoxi on siitä hyvä että on yksinkertainen käyttää. Suuri vuotava haava, jauhetta ja tarpeeksi kompressiota ohjeiden mukaan. Ohjeita voin kirjoittaa halukkaille myöhemmin. En oo oikeastaan kuullut kuin muutaman keissin missä ei ole toiminut ja tämä johtunut lähinnä siitä ettei jauhetta ole ollut tarpeeksi tai kompressio ei ole ollut riittävä. Jossei ensimmäisen kerran jälkeen tyrehdy --> lisää jauhetta --> lisää kompressiota. Eli ei siis mitään rakettitiedettä.

Painesiteellä pärjää myös hyvin ja kannattaakin se taito hyvin opetella kuten kaikki muutkin ensiaputaidot!

Kiristyssiteen huono puoli on että jos olet kaukana avun saannista js painesidettä pitkään pidetään on hermovauriot ja kuolion riskit aika suuret, koska sillä estetään veren pääst kyseiseen raajaan. Maalaisjärjellä siis voi päätellä mitä tapahtuu jos veri ei raajassa kierrä yhtään (pidemmässä aikavälissä)

Celoxilla taas saa suuren vuodon tyrehtymään niin että verenkierto pääsee raajaan jatkumaan ja celoxilla ei voida aiheuttaa lisävahinkoa eli sitä voi rohkeasti käyttää myös vaikla pelkääkin epäonnistumista. Täysin turvallinen jauhe, mutta pienempiin haavereihin sitte painesidettä ja muita keinoja.

Ite suosittelen siis kaikkia keinoja, mutta estäen lisävahingot.

Mielummin pelaa aina varman päälle ja keinoin "mitäs jos joskus sattuu" niin että on sitten taitoa ja välineitä kun sattuu ja tapahtuu

Jos palstalta löytyy innokas porukka niin voitaisiin järjestää ihan porukallekin hätäensiapu koulutus.
__________________
http://www.metsastysinfo.com
Vastaa lainaten