Viestiketju: Renkaat?
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 29.03.2013, 23:00
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Itsekkin olen Offannut noilla "hirviörenkailla"


Oli muuten aikanaan yksi parhaista maastorenkaista, ainakin Off Road Oulun ajeluissa! noita alkoi ilmestymään Ouluun muistaakseni -80 luvun lopussa, ruotsin armeijan ylijäämävarastosta.

ajomelu oli "hallitseva": ääni kertoi pari minuuttia ennen paikalle saapumista, että Lapikkaat tuleEEeeEEee
Ja jos silloin olisi ollut ajo-opetukseesa termi "liukkaankelin ajoharjoittelu" niin noilla lapikkailla 0,3 bar paineilla voi mennä sivumyyryä kesäkelillä

Ja minulla oli nimimerkini bj:n alla -90 luvun alussa, ja ihan käypäset maastorenkaat! piti vaan pitää paineet alhaisena (6" vanteella max 0,6 kg)
Toki silloin ajat oli "toisin", siis kun joku hommasi autoon 33-12,5-15 MT renkaat, niin siinä ihmeteltiin porukalla... Voi niitä aikoja.... kukaan ei ostanut mitään superhyperkamaa, vaan katseltiin vanhoja... Itse ostin ensimmäisen uuden vetonivelen eläissäni tuohon HDJ:n, v. 2010?

Siis jos meinaat jokapäiväiseen ajoon, niin unohda! noilla renkailla 80 km/h oli seikkailu jo 20v sitten.
Vastaa lainaten