Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 27.03.2013, 20:06
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Siis missä tuommoinen hehkulamppu on huono lämmönlähde- tutkimus on tehty? LED on pop ry:ssä? (siis jos verrataan lattialla olevaan...)

Siis hehkulamppu on huomattavan hyvä lämmittäjä, lämmittää pinnat mihin lämpösäteily osuu (siis osa lämmöstä tulee säteilemällä).

Ja tuota säteilylämmitystä käytetään sähkölämmityksessä yleisesti, siis kattolämmityskelmut kattopinnoitteen ja lämpöeristeen välissä; ja tuokin hyötysuhteeltaan huomattavan hyvä.
Joku suomalainen tutkimuslaitos, en muista mikä. Mutta ihan kunnollisen instanssi, ei mikään sponsored by led-valmistaja.

Kuinka paljon nykyään asennetaan kattolämmityksiä taloon, ei kai paljoa? Veljen talon 90-luvulla sellaiset laitettiin lattialämmityksen lisäksi. Ei ole enää kattolämmitys käytössä, ei ollut paljoa hyötyä. Kai se lämpö täytyisi laittaa alas, se menee kyllä itsestään ylös.
Vastaa lainaten