Matin linkkaamassa asetuksessa puhutaan kuormakorista niin se tarkoittanee laidallista lavaa, eli lavettimallisten trailereiden osaltako ylitys saa olla 0,35m enemmän kuin etuakselin leveys? vai miten tämä luetaan ja tulkitaan???
45 § (24.4.1998/291)
Tavarakuljetus
1. Ajoneuvoa ei saa kuormata siten, että kuorma sivusuunnassa ulottuu ajoneuvon korin tai kuormatilan ulkopuolelle. Jos ajoneuvossa ei ole kuormakoria, kuormatilassa oleva kuorma ei saa ylittää ajoneuvon etuakselin kohdalta mitattua leveyttä enempää kuin 0,35 metriä. Tämän momentin rajoituksia ei kuitenkaan sovelleta veneen kuljetukseen. (25.6.2009/487)
no jos lavan levittäminen hyväksytään jollakin "plasebo" vaikutteisella virityksellä ja se maksaa muutamia kymppejä niin eihän se mahdoton ajatus ole. tosin nämä(kin) on monesti niin tulkinnallisia asioita konttorilla että mitä hyväksytään ja hinnoittelukin perustuu mielivaltaan jotta mikä on pieni ja mikä suuri muutoskatsastus!! esim. viime syksynä rekisteröintikatsastin pick-uppia niin täti meinasi rahastaa muutoksista erikseen, piti tuoda selkokielisesti esille että muutokset rekisteröintikatsastuksessa sisältyy hintaan eikä niistä erikseen tarvitse maksaa!!!
|