Tuareg Rally 2013 6. kisapäivä
Hotel Sahara, Douz, Tunisia
Aamu valkeni hyvin koleana ja tuulisena, mittari näytti vain +7 lämmintä. Aurinko paistaa hiekkaverhon takaa ja tuuli on todella kovaa. Iltapäivään mennessä ilma onneksi lämpeni noin +16 asteeseen, hiekkasade jatkui koko päivän. Lähempänä dyynejä hiekkaa lentää vaakatasossa tunkeutuen joka paikkaan.
Päivä 6. Douz Matmata Douz
Tämän päivän reitti on sekoitus dyyneistä ja hiekka-aavikosta. Reitin pituus on Pro 260km ja amatöörit 250km. Ajoaikaa on reitille 6-9 tuntia. Lähtö ja maali olivat Saharan autiomaassa dyynien seassa. Kova tuuli ja ilmassa paikoin sakeana lentävä hiekka lisäsivät vaikeustasoa. Sakeasti lentävä hiekka rajoitti näkyvyyttä ja hieno hiekka tunkeutui pienimpäänkin rakoon. Dyynien välissä ajettiin kovemmalla hiekkatasangolla. Tämä oli nopeaa osaa reitistä, reitti kulki tieuria pitkin.
Dusty Wobbls Teamin kuulumisia
Eilen loukkaantuneet Kokki&Mäkipää lähtevät vielä tänä iltana kohti kotimaata samaan hoitoa vammoihinsa. Timonen&Ristiluoma ajoivat parivaljakkona reittiä ja joutuivat dyyneillä remontti hommiin Ristiluoman pyörän ilmanputsarin tukkiuduttua. Uusi ilmansuodatin pyörään ja matka jatkui taas. Hermusen päivä oli mennyt muuten mukavasti pientä kuperkeikkaa lukuun ottamatta. Rytäkässä oli mönkijä saanut vähän osumaa, onneksi ei mitään vakavampaa sattunut. Päivän reitillä olisi saanut Hermusen mielestä olla enemmän dyynejä. Lipponen ajeli tänään tasaisesti ilman mitään isompia ongelmia. Huolto vaihtoi takaiskarin 4. checkpointilla ja kisa pääsi jatkumaan. Vähä-Vahe kaasutteli 2. checkpointille, auto toimi eikä ongelmia ollut. Loppu reitistä sujui samaan malliin nautiskellen Saharan Dyyneistä.
Huomenna onkin jo kisojen viimeinen kilpailupäivä ja illalla selviää Tuareg Rally 2013 voittajat.
Kisaterveisin Tunisiasta
Eila Kaartinen
4X4 Maailma
Dusty Wobbls Team
__________________
Jablonkaa, jablonkaa sitä äiti koittaa piilottaa sama se, löydän ne!
|