Lainaus:
quote:
Mitäs toi sähköflekti sitten tykkää vedestä tai sitten mudasta tuskin hirveen hyvää? <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
|
Mulla on ollut Nissan Sunny/cherry flekti nyt 5 vuotta Viherpiipertäjässä ja on kestänyt yllättävän hyvin. Nissanin flekti ei ole tehokkain mahdollinen mutta se on erittäin matala ja siten mahtuu ahtaampaankiin konehuoneeseen. viimeisimmässä hankinnassa, SJ410 pick-up:ssa on joku laittanut -91 Ladan flektin ja sekin on alle 10cm matala ja äkkituntumaltaan huomattavasti tehokkaampi ku nissanin. Eli tuossa pari vaihtoehtoa. muitakin varmaan läytyy purkaamoilta
Sähköflektihän tarvii sitten termarin vaikka alavesiletkuun. 92 päälle/82 pois on toiminut mulla ja tarvikeliikkeistä löytyy yleismallisia. sitten ostaa vaan sopivan mutterin termarin kierteille ja hitsaa sen sopivaan putkeen jonka laittaa alavesiletkun väliin. termarin pään pitää olla putken sisäpinna tasalla tai vähän putken sisällä. jos termari on liikaa putkessa se haittaa veden virtausta.
Ja laittakaa virta flektille releen kautta ja termari ohjaamaan herätettä. termari ei kestä kovinkaan hyvin flektin vaatimaa virtaa pidemmän päälle (kokeiltu on<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>)
Pois-päältä toiminnon pystyy hoitamaan katkaisijalla releen maadoitukseen. samoin pakkosyötön voi laittaa vaikka 3-asentoisella katkaisijalla jossa 3. asento syöttää termostaatin ohi virtaa releen herätteelle.
tästähän olis voinut tehdä vaikka oman topicin mutta olkoon nyt epäjärjestyksen säilyttämiseksi täällä<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Real Men Does It With Boggers<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle>