Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L
Itse asiassa tuolla systeemi sekä etu- että takaovi aukeaa kokonaan ja takaovestakin mahtuu kulkemaan. Tosin tuossahan ei ole pääkaari kokonaan etupenkkien takana, eli kävisikö kisoihin?
Jos sisälle tekee AKK- mukaisen pääkaaren eikä kaaren alareunaa taita eteenpäin seuraamaan etupenkin selkänojen kaarevuutta, niin kulku takapenkille vaikeutuu aikalailla. Sinne jää suunnilleen 25cm kolo putken ja takapenkin selkänojan väliin  Tosin on se mahdollista tehdä jotakuinkin järkevästi.
|
Euro- ja AKK:nkin säännöissä aika selkeesti sanotaan, että penkkien tulee olla pääkaaren etupuolella!! Kuvasta päätellen selkänojan yläreuna jää pääkaaren taakse ja kuskin pääkin olis sopivasti pääkaaren ja selkänojan välissä

ei kovin hyvä jos sattuis kaaret pettämään!
Trialkisoihin noilla kaarilla ei siis olis asiaa, suunnistuskisoihin varmaan kelpuutettais