Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 25.02.2013, 16:30
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.565
Perusasetus

Tohon VAG:n vitosen pumpunhihnaan, meillä on noin vuoden ajot eli +45tkm väli jolloin ajoitus ja se hihna pitää kattoa. Sillä matkalla on jo selkeästi ajoitus myöhästynyt. Nyt en saa päähäni paljonko oli aiemmalla hihnalla ajettu mutta se oli silmällä katsoen "loppu". Hampaiden muoto oli jo kulunut yms yms, pitkästi alle jakohihnan vaihtoväli (120tkm/4v)kuitenkin. Olisko ollu juuri tuo ~60tkm.
Hihna katkeminen ei riko mitään mutta ei se matkan katkeaminenkaan mukavaa ole, varsinkin kun frouva tolla enimmäkseen ajelee.

Sen verran tommonen ketuttaa etten laita sitä muovista roiskeläppää enää ollenkaan paikalleen. Ompa sitten hihna paremmin näkyvilläkin jos haluaa tarkkailla sen kuntoa.

Työnähän se ajoituksen tarkastus tai säätö ei ole paha mutta muuten pitkäjuoksuisessa autossa tyhmä yksityiskohta. Melkein olis vuosittain vaihdettava.

__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG.
RRC 3,9SE -90. Valkoinen.
Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa
Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto"
Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu"
Range Rover P38A -95, purkuraato
Volvo C303, muutti pois.
Vastaa lainaten