Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 24.02.2013, 13:11
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Joskus nähnyt eristettävä sisähuoneen proppaamalla 2x2";sta tässä tapauksessa laatoitukseen ja sen päälle villoille rimat poikittain joihin villat tulee villaruuveilla kiinni sisäseinä oli tuettu kattoon ja lattiaan sekä levytetty. Muuta siinä ei kuulemma ollut eikä tullut. Sisäseinä oli tuettu kattoon ja lattiaan koska villan päälle sitä ei voi suoraan laittaa.

Tervapaperia tai muovia ei kaiketi tarvitse koska niiden tarkoitus on eristää villa vedolta ja sisällä ei kaiketi hirveämmin tuule.

Tärkein olisi kaiketi se villa pitää irti kylmästä seinästä, mutta varmaankin finnfoamilla tekisin
villaa helpompi ei vaati tuki rimoitusta eikä imevettä niin herkästi. ja kestää levyttää päälle läpiruuveilla.

Ja alkuperäiseen seinään voisi piikata tai porata alas ja ylös tarpeeksi suuria reikiä jotta ilma kiertää ja väli kuivuu.
Vastaa lainaten