Näytä yksittäinen viesti
  #360  
Vanha 07.02.2013, 22:12
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Alkaa ohjaus pikkuhiljaa osoittamaan oireita kuluneisuudesta, eli siis simpukassa on klappia. Myöskin jo kesästä asti vaivannut isoissa montuissa välivarren osuminen raidetankoon on jokseenkin häiritsevää, mahdollinen tilanahtaus oli jo tiedossa ohjaus- ja jarrupäivitystä tehdessä. Pienestä se homma on kiinni, sentti- pari lisää tilaa riittää. Tähän hommaan käy mainiosti XJ:n n.25mm pienemmällä tiputuksella oleva sektorivarsi.

Tallista sopivasti löytyy projekti- XJ:stä ylimääräiseksi jäänyt sektorivarsi ja simpukka - on ihan identtinen ZJ:n version kanssa. XJ:n simpukka oli hyvä ottaa työn alle, kun siinä ei mitään välystä tuntunut kun aikanaan sen autosta irroitin suoraan omasta ajosta. Hieman kuitenkin tiputteli öljyä, ja toisaalta on jo päälle 20 vuotta vanha joten ei muutakuin korjaukseen. Samalla ajattelin lisätä siihen paikat hydroassistille, jos sellaista joskus sattuu tarviimaan.

En vielä päässyt purkua pidemmälle, sektorivarren kävin irrotuttamassa Jamantilla - suurkiitos siitä! Oli todella tiukassa, ei ainakaan meikäläisen kotikonstein irti lähtenyt. Loput räjäytin itse osiin, jopas sinne tavaraa mahtuukin... Seuraavaksi täydellinen korjaussatsi tilaukseen (ainakin kaikki stefat, o- renkaat yms...), voi olla että otan samalla uudet laakeritkin jos niitä järkihintaan on saatavilla.





Sisälläni asuu pieni perfektionisti, joten piti toki vetäistä ruosteet ja paskat pois pinnasta että saa sitten sudittua kunnon maalit päälle.. alumiiniset kannet luonnollisesti kiillotin, tarttee vielä hinkata varmaan lisää että kunnolla kiiltää



__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten