Juurikin aamulenkillä mietiskelin tätä uutta rahastuskeinoa eli energiatehokkuuslausuntoa kaikista myytävistä ja vuokrattavista asunnoista, ja totesin sen olevan kuin "kärpästen surinaa korvissani", kun on vain yksi kiinteästi asennettu sähkölämmitin (250W) lämminvesivaraajan (100l) lisäksi. Mitäs muuta ne syöpäläiset (kiinteistövälittäjät/kuntotarkastajat/energiatehokkuusasiantuntijat) osaisivat arvioida!?! Tämäkin vain ja ainoastaan siinä tapauksessa, että tästä joskus jonnekkin muutettaisiin.
Siis yhtä paljonhan arvio tosin maksaa on talo sitten kuinka energiaomavarainen hyvänsä, mutta oletettava tuleva vero tahi muu ernergiatehottomuusmaksu perustuu kuitenkin tähän arvioon.
Jos kerran kehuskellaan jätteiden tuottamisilla, niin jäänemme siinä pelissä jalkoihin, kun kerran kuussa tyhjennettävään astiaan täytyy oikein keksiä täytettä tyhjennyspäivän lähestyessä. Lähtökohtaisesti kaikki jäte mikä palaa tekee sen kiukaassa.