Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 31.01.2013, 22:30
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Täytyy myöntää, että palstalla on vuosien aikana tullut paljon "älyllisempi" suhtautuminen maastoajoon tai sitten luvatta toisten mailla ajavat omatoimiharrastajat pitävät nyt vain suunsa kiinni.

Mitä tulee tuohon valtakunnalliseen moottorikelkkareittiin, niin se tulee koskemaan vain kelkkoja. Ja tuollainen virallinen reitti ei ole kenellekään maanomistajalle poitiivinen asia maallaan, koska se on rasite josta ei saa mitään korvausta. Reitille tehdään maanmittaustoimitus, siitä tulee rasite ja reitin liikenne on etuajo-oikeutettua mm. maanomistajan ollessa metsätöissä. Eli reitti on oltava auki ja kunnossa ja jos siellä on kaatunut puu tai metsätyökone tulee kelkan eteen metsästä reitille, niin häviäjä on lähes varmasti ennakkoon tiedossa.

En usko, että nämä viralliset reitit tulevat saamaan suosiota, kun maanomistajat ensin älyävät, että mikä rasite se heille on. Nämä kelkkakerhojen kanssa tehdyt suulliset ja kirjalliset ajourat ovat paljon helpommin siirrettävissä ja lopetettavissa kuin reitti. Ja uskon sen olevan maanomistajallekin kaiken a ja o, että loppuviimeksi saa määrätä että kuka ajaa hänen maillaan, koska ja missä ajo tapahtuu. Virallinen reitti ei anna sitä vapautta omistajalle.

Se, että mönkkärit tai maasturit saisivat omia reittejä läpi Suomen, on vain märkä päiväuni.

TT
Vastaa lainaten