Näytä yksittäinen viesti
  #12  
Vanha 21.01.2013, 22:23
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.482
Perusasetus

Kiitokset myös Team Offipalsta.COMilta järjestäjille. Täytyy tunnustaa että me aiinakin ajeltiin ihan tyytyväisenä tiellä kunnes sain soiton MakeO:lta että "missäs poika luulet ajelevasi?". Vaikka olin ohjaajakokouksessa mukana niin en kyllä tajunnut että kilvellinen auto ei saisi ajaa kadulla. Aika hankalaksi menee tankkaaminen tässä mallissa. Jeeppi täytyy tankata kahdesti kisan aikana ja jos kummallakin kerralla pitää ajella koko ajoalueen edestakaisin niin kyllä siihen aikaa hukkuu ihan törkeästi. Etenkin kuin bensakannuja ei ollut mukana riin paljoa että niillä tankkaisi kahdesti - eli jouduttiin hakemaan bensa-asemalta lisää. Sitten etenkin kun osalla teistä ajaminen olikin sallittua niin oltiin kyllä sekaisin että missä saa ajaa ja missä ei kun mitään karttaakaan ei aiheesta jaettu. Jos tälläisiä kisoja on jatkossa niin huoltoauto kulkee taatusti mukana tankkaamisen helpottamiseksi.

Auto toimi hyvin, paitsi että vinssin solenoidi oli saanut kosteutta ja veti itsensä jäähän koko ajan. Ennen jokaista vinssausta sulatettiin solenoidi-boksi pitämällä kättä sen ympärillä joku 2-5 minuuttia. Mukana ei ollut yhtään tupakkamiestä joten ei ollut edes sytkäriä tms antamaan lämpöä. Lisäksi ohjaussylinterin liittimet murtuivat kun jää oli pakkautunut niin että sylinteri väänsi liittimet rikki liikkuessaan. Niin ja kolmesti pleissattiin köysi ja toinen ramppikin katkesi.

Kylmä siellä tuli kumminkin vaikka pakkasta ei kauheasti ollut. Kastelin kengät melko alussa ja eipä tullut kunnollisia vaihtokenkiäkään mukaan. Ei muuten ole kivaa olla märissä kengissä 20 tuntia pakkaskelissä, ja meinasinkin jo luovuttaa jossain vaiheessa tästä syystä. Kiitokset myös Jonakselle, Matille ja Tanjalle - tiimityö toimi hyvin.
Vastaa lainaten