No niin,
Haukkukaa täällä DiscoII TD5 ettei tule sellasta ostettua.
Nykysen kulkineen joutuu jossain vaiheessa vaihtamaan poies, ja DiscoII olis kovasti tapetilla seuraavaks.
Vähän vähänlaisesti on saanut mistään mielipidettä ton toimivuudesta- onko kovasti korjaamolla viihtyvää sorttia? Tunnettuja kalliita tyyppivikoja tms?
Bensa saattaa ehkä tulla kanssa kyseeseen, kilsat on nykyjään suht kohtuullisia=max 30 tkm/v. Mut ensisijainen vaihtoehto ois kyllä diesel.
Nykyseen perävetoseen ruåtsin rautaan (940, pari kappaletta) olen ollut hyvin tyytyväinen. Ovat pirun lujatekosia, luottettavia ja hyviä ajaa.
Lykkäänkö käteni caccaan jos tollasen Discon laittaa? Korjaamon vakiasiakkaaks ei oikeen olis motivaatiota ryhtyä, OTOH vanhan dieselin metkut on hyvinkin tuttuja.
Niin juu ja yleensä koitan pysyä aurauskeppien välissä. Hinailut on ihan satunnaisia, ja vollekin kiskoo 1.8 tonnia laillisesti.
Että mitään oikeeta tarvetta ei ole, muuta kun että johonkin kohta joutuu vaihtamaan, ja näihin nykyajan muovipulkkiin ei vaan pysty kykenemään.
Ja olishan Disco sitä paitti ihan kiva. Vai olisko?