Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 03.01.2013, 18:07
KoniJeep:n Avatar
KoniJeep KoniJeep ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 13.02.10
Sijainti: Halinjälvi / Pohjois-Kaljala
Viestit: 1.904
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja piippu Näytä viesti
Huh-huh.....meinasin tuossa laatikkoon öljyt vaihtaa, mutta eipä ollutkaan ihan pikkujuttu poimia kirjoituksista mitä sinne laitetaan!

Siis -90 XJ AW4 automaatilla.

Olin jostainsyystä siinä uskossa että tuossa pitäisi käyttää Moparin ATF4+ öljyä, mutta kun mielenkiinnosta ja oletusta tukeakseni aloin googlettamaan, niin nythän ei näköjään ole mitään varmuutta mitä tuohon KUULUISI laittaa?

Yksi sanoo että 88-01 AW4 kuuluu Dexron III (mineraali vai täyssynteettinen....onko väliä?) Toinen kuuluttaa että 88- AINA mopar ATF4+ (tai vastaava atf4+) ja kolmas vannoo Castrolin Transmax Z ainoaksi oikeaksi?? ja loput googlessa vannoo milloin minkäkin aineen nimeen.


Siis noilla tiedoilla yhteenvedettynä sinne periaatteessa käy kaikki muu kuin 80-90W peräöljy? Dexron III ei siis ole atf, mutta atf4+ täyttää dexron III luokituksen, mutta ei kuitenkaan ole ilmeisesti oikeaa lisäaineistuksen takia ja transmax Z ei oikein kuuluu kumpaankaan katekoriaan vaikkakin täyttää dexron III ja atf4+ vaatimukset.....selkeetä
87-01 XJ AW-4 -vaihteistolla: ATF Dexron III, lainattu http://www.jamant.fi/voimansiirron-oljyt-i-22.html
__________________
Jeep


ISORY
Vastaa lainaten