Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 01.01.2013, 07:40
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Eskimo Näytä viesti
Minä en käsitä miksi sinne pitää sotkea normi vaihdeloota näihin hyrbiideihin.

Dieselin perään generaattori ja sähkömoottorit napoihin.
Akkuja = toimintamatkaa niin paljon kuin asiakas tahtoo. Ruksitaan listalta vaan tilauksen yhteydessä.

Eikö se olis siinä...?
Juu, tuota olen itsekin pohtinut. Napamoottori olisi hyvä ratkaisu, jäisi kaikki "ylimääräinen" roina pois. Kaapelit vaan napoihin ja autoa voisi pyörittää vaikka paikallaan.

Vielä ei aika ehkä ole kypsä tuolle napamoottoriajatukselle, vaikka tekniikka onkin käytössä isoimmissa kaivoskuormureissa. Kehitystyössä halutaan hyödyntää olemassaolevaa tekniikkaa mahdollisimman paljon. Mutta näköjään napamoottoreita on kokeiltu busseihin ja mersun G-malliin. Olisi siis napamoottori-offiauto tulossa

http://www.tekniikkatalous.fi/innova...service=mobile

Mutt takaisin tuohon 3008 hybridiin. Koetin etsiä akkukapasiteettitietoa, mutta maahantuojan esitteentekojä on ollut ihan pihalla. 5,5 A/h ei ihan kuulosta oikealta . Lisäksi tuossa on käytössä erittäin luotettava mutta jo hiukan vanhanaikainen NiMh-akusto.

Auton järkky kokonaisteho vetoaa myös lähinnä Keski-Eurooppalaiseen ostajaan. Tuntuu hiukka siltä, että tuo sähkö on tullut tähän päästömääräysten sanelemana.

Sitten kun tämä ei ole ladattava versio, niin energiatehokkuus jää valitettavan pieneksi ( ainakin maantieajossa) eikä kuluttajalla ole mahdollisuutta siirtää osaa fossiilipolttoainelaskustaan sähköön.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten