Viestiketju: DX Corollan kytkin
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 31.12.2012, 23:03
cybress:n Avatar
cybress cybress ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.08.11
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.751
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja AVRO Näytä viesti
Tämmöinenkin vielä...

Tossa kollegan torni-Suikkelissa on maanmainio ja täydellisyyttä hipova 1.3 DX:n tekniikka tuomassa vauhdin ja voiman tuntua. Ainut vaan että kytkin on huono.

Vaihdettiin luistava kytkin ennen vuodentakaista Retroa uuteen asetelmineen. Jo asennuksen aikana ihmeteltiin kovin heppoisen tuntuista jousta asetelmassa kun irroitusvivun jaksoi painaa käsin aika helposti pohjaan. Arvata saattaa että ei se kytkin kauheesti pitänyt, vähän happea pehmeässä ja johan se alkoi luistaa niin ettei mennyt mihinkään.

Onko se orkkis asetelma noin heppoinen vai onkohan tässä nyt kuitenkin käynyt joku käpsäys?
Kytkin ottaa/irrottaa nätisti, ja liikealue on "ok" ainakin yleisellä tasolla tunnustellen.
Vipu ei myöskään jää kantamaan, tai ainakaan semmoista ei todettu. Vaijeriakin löysättiin kokeeksi, ei jää kantamaan siitäkään.

Vauhtipyörää ei silmämääräisesti ole koneistettu tms.

Tässä heräs vaan kyselemään enemmän tommosten kanssa pelanneilta kun tontilla kävi eräs naapurikylän iloinen Suikkeliukko joka ihmetteli vaivaa.
Kytkin on ehkä hieman alamittainen kun välitykset on orkkikset ja renkuloina 34" swamberit, ei sen silti luulis ihan heti poikhivan ainakaan noilla woimavaroilla? Jakis on muutenkin paskana joten sen välittäminen tapahtuu, joskus, mutta toi kytkin on silti vähän ihmetyttävä. Jotain GT:n kytkintäkin tähän pohdittiin...

Autolla ei ole vuoteen juurikaan ajettu mutta syksyllä sitä siirtelin ja hiekkakasassa raivosin niin johan se herkis parin sudituksen jälkeen pitämästä.
paljo olen dexin kytkimiä vaihtanu mutta tuommosta vaivaa ei ole ikinä tullu,oisko käyny niin jos paketti oli uusi että sekunda asetelma olis ollu paketissa-???
__________________
LaMaas offroad
Pohjois-suomen offroad
Offroad Oulu
Www.Suzuki4x4club.fi
www.laplandtrophy.com
Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !!
Vastaa lainaten