Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 30.12.2012, 13:18
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Nii se tappio on hieman suhteellinen käsitys tuossa mittakaavassa. Mikähän tuossa miljardin hankkeessa on työn osuus?? 60 prossaa? Siitä jää maahan verot ja kulutus noin yleensäkkin.

Kuntakokojen kasvattamisessa on vain yksi perimmäinen tarkoitus. Ja se on saada valta harvempien käsiin. Millään muulla tuota ei pysty perustelemaan. Mitään säästöä sillä ei saada aikaan koska kuntien budjetista menee 60 prossaa suoraan sosiaali ja terveys puolelle.Ja tuosta jäljelle jäävästä osuudesta pitää nyhtää ne mahdolliset säästöt.
Ei onnistu kun jo nyt kaikki henkilö mitoitukset täysin kaluttu monessa paikkaa ihan luille.
Jokunen kunnanjohtaja joutaa eläkkeelle ja loput sitten luovii ittensä osaksi uutta byrokratiaa.
Koko yhtälö on vaan täysin mahdoton ellei joku keksi tuohon vanhustenhoitoon jotain uutta ja ihmeellistä mikä ei maksa mitään.

Ja tuo kansanedutajien määrän pienentäminen on vaan omiaan lisäämään harvain valtaa eikä sekään edusta demokratiaa että kun paikkakoko vähenee niin vaalibudjetit kasvaa kilpailun kovetessa.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten