Näytä yksittäinen viesti
  #13  
Vanha 19.07.2004, 20:52
whitejack:n Avatar
whitejack whitejack ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 14.02.04
Sijainti: Ii, Finland.
Viestit: 326
Perusasetus

Lainaus:
quote:
kerro vähän lisää miks kardaani jarru pois onko jakis vaihdettu?

niin kauan kuin pystyy kannattaa pysyä kardaani jarrussa,jos ei katsastettava auto niin voi toteuttaa helposti hytraulisena.
mulla on kehitteillä mekaaninen levykardaanijarru bj40 kun tulee hj60 jakis,levy vielä sorvaamatta itsetehty mekaaninen satula on jo valmis.

eli hj60 jakiksenlaipan ja kardaanin väliin sorvataan levy,laipan pultit vain vaihdetaan pitempiin.
hytraulisena tehdessä sama käytetään vain esim jotakin kytkin pää sylinteriä,jotakin pientä etujarru satulaa ja sorvataan levy sen mukaan.

uuteen autoon on samallainen kehitteillä mutta on siperia opettanut että seuraava hytraulinen käsijarru tehdään tehostettuna.
eli tohon käytetää hiasen pääjarru sylinteriä tehostimineen on hyvä aihio kun on erutettu säiliö jo vakiona letkulla sylinteristä .


Edited by - jjtp on 18/07/2004 22:07:31
itsellä tulee olemaan samanlainen projekti, eli bj:hin tulee hj:n tekniikkaa moottori
ja vaihdeloota. Kardaani rumpukäsijarrun joutunee ottamaan pois ja joku helppo ratkaisu tilalle.

Miten JJTP katsastuksessa suhtautuvat noihin itsetehtyihin virityksiin, onko ton käsijarrun rakentelu "vapaampaa"?
Jossain sivuilla oli rakennettu tai suunnitteilla kardaanijarru käyttäen moottoripyörän
levyjarrua ja satulaa. Se voisi olla yksi melkein valmis ratkaisu.

-whitejack-
Vastaa lainaten