Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jappi
Tieliikennekelvoton, pahinta on arvaamattomuus. Mutta jos on samat murkulat edessä ja takana niin taakse ja kitka eteen.
|
Jos on kytkettävä neliveto, niin ei se edessä oleva palalukko vaikuta ajamiseen takavedolla millään tavalla.
Nelivedolla toki on sitten veto päällä liukkaalla käännettäessä vähän ärjynpuoleinen, eli puskee aika lailla. Ts. aika varovasti saa ottaa mutkat ja ajaa pintakaasulla/ rullaillen että olisi lukko auki. Enkä nyt myöskään ymmärrä miksi se palalukko olisi arvaamaton, koska käyttäytyminen on aina johdonmukaista - joskaan ei välttämättä toivottavaa
Vähän sama kuin palalukko takana eli tiedät AINA miten se lukko käyttäytyy missäkin tilanteessa kunhan on siihen ensin tottunut, jolloin on helppo ennakoida mitä tulee tapahtumaan ja ajaa sen mukaan. Joka tapauksessa en laittaisi edes jossain määrin käyttöauton virkaa suorittavaan autoon palalukkoa eteen, vaan vain joko kytkettävän tai sitten torsen- tyyppisen. Kitkalukot on ihan yhtä tyhjän kanssa, niitä kannattaa välttää jollei se ole ainoa vaihtoehto.